İçeriğe geç

COCHLEAR ™, YENİ NUCLEUS® 6 İMPLANTE EDİLEBİLİR İŞİTME ÇÖZÜMÜNÜ TANITTI

İmplante edilebilen işitme çözümleri üreten dünyanın lider firması Cochlear, ileri teknoloji ile geliştirdiği yeni koklear implant ses işlemcisi Nucleus 6’nın tanıtımını Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısı ile gerçekleştirdi. Türkiye’deki işitme engelliler hakkında bilgilerin de paylaşıldığı toplantıda koklear implant tedavisinin özellikle 0-5 yaş arasında yapılması gerektiğine dikkat çekildi.  Cochlear, basın toplantısının ardından sponsor olarak katıldığı 11. Pediatrik Koklear İmplant Avrupa Sempozyumu’nda (ESPCI) ‘yeni nesil Nucleus 6 cihazını, dünyanın farklı ülkelerinden gelen 2.000’den fazla doktora tanıtıldı.

Türkiye’de her yıl 2 bin bebek işitme engelli doğuyor

Cochlear

Ülkemizde engelli doğumların çoğu akraba evliliklerinden kaynaklanıyor. 8,5 milyon engelli vatandaşın %22’si yani yaklaşık 2 milyonu işitme ve konuşma engelli. Türkiye’de her yıl dünyaya gelen 1.3 milyon bebeğin 2 bini işitme kaybı ile doğuyor ve 0-19 yaşları arasında işitme engelli çocukların sayısı yaklaşık olarak 64.000 olarak biliniyor. Yapılan araştırmalara göre; Türkiye’de, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı koklear implantın % 75’i çocuklar tarafından kullanılıyor ve bu çocuk kullanıcı sayısı giderek artıyor.

0-5 yaş çok önemli

İşitme engelli olarak doğan çocuklara 0-5 yaş arasında erken yaşta tanı ve cihazlama yapılması halinde çok daha iyi sonuç veriyor. Erken yaşta gerçekleşen operasyonlar sonucunda çocuklarda konuşma yetisi daha hızlı gelişirken uyum sağlamada minimum zorluk yaşanıyor. Cochlear’ın en önemli amaçlarından biri bu bilinçlenmeyi dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaştırılması ve hak ettiği önemi görmesini sağlamaktır.

‘Nucleus 6’ 2.000 doktora anlatıldı

Koklear implant konusunda farkındalık yaratmayı ve işitme engelli doğan çocukların en erken şekilde tedavi edilmesini amaçlayan Cochlear,  11. Pediatrik Koklear İmplant Avrupa Sempozyumu’nda, yeni geliştirdiği ileri teknoloji Nucleus 6 ürününü, dünyanın farklı yerlerinden 2.000’den fazla KBB doktoruna sundu.

Nucleus 6’nın, nihai düzenleyici makam onayı verildikten sonra Ortadoğu ve Avrupa pazarında satışa sunulması planlanıyor. Bu onayın ise çok yakında alınması bekleniyor.

Koklear İmplant Nedir?

Hasarlı iç kulağın fonksiyonunu yerine getiren bir elektronik tıbbi cihaz olan koklear implant, kulak arkası ses işlemcisinin topladığı ses dalgalarını dijital kodlara dönüştürerek, kafa derisinin altına yerleştirilen implant sayesinde iç kulağa iletir ve işitme sinir liflerini uyararak duymayı sağlar. Her iki kulakta ileri düzeyli ila ağır işitme kaybı olanlar, işitme cihazlarından gerçek bir işitme faydası alamayanlar, konuşma gelişiminde ilerleme kaydetmeyen çocuklar tarafından kullanılan koklear implant, aynı zamanda ilerleyen yaşlarda işitme kaybına uğrayan yetişkinler tarafından da kullanılabilir.

Bir koklear implant kulağın hasarlı kısmını atlayarak, sesi doğrudan işitme sinirlerine yollar, böylelikle sesin ve konuşmanın daha net bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Dünyanın alanında lider markası olan Cochlear’ın geliştirdiği ileri teknoloji Nucleus 6 koklear implantı, her iki kulakta da ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan kişilerde etkili biçimde kullanılabilmektedir.

Nucleus 6

Cochlear Nucleus 6 Ses İşlemcisi şimdiye kadar üretilen en küçük ses işlemcisidir. Şık tasarımının yanında, akıllı çip teknolojisi sayesinde kullanıcının girdiği farklı işitme ortamlarını tanıyarak (Gürültülü, konuşma, sessiz, müzik vb.) işitme ayarlarını bu ortama göre adapte ederek en optimal işitme performansını sağlıyor. Her boyuttaki kulağa rahat ve göze çarpmayacak şekilde yerleşmek üzere, ergonomik olarak tasarlanmıştır.

Daha kaliteli ses ve yön algılaması için iki mikrofon ile tüm yönlerden gelen sesleri yakalayacak şekilde tasarlanmıştır. Yeni geliştirilen çipi gelecekteki gelişmelere uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Yoğun testlerden geçirilmiş olan Nucleus 6 ses işlemcisi, işitme engellilere, sosyal hayatında, spor gibi vücudu zorlayıcı faaliyetler gerçekleştirme ve su kenarında zaman geçirme özgürlüğünü tanır. Şık ve sofistike Cochlear Nucleus 6, ten ve saç rengine uyacak çeşitli dikkat çekmeyen renklerinin yanı sıra, özel renklendirilmiş ve desenli kapak çeşitleri ile, farklı alternatifler de sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.