İçeriğe geç

Dokunmasız Etkileşim (Touchless)

Aranızda .Net le ilgilenipte Mehmet Nuri Çankaya’yı tanımamanız sanırım imkansız en azından ismini bir kere de olsa duymuşsunuzdur. yok ben .net le alakam yok yada hiç duymadım diyenler de Bu adresten kim olduğunu öğrenebilirler. Gerçekten Microsoft Türkiye’nin .Net ayağındaki en bilgili kişi olması blogunu takip etmemin en ufak sebeplerinden biri yine bugün blogunu gezerken ki girdiğinizde sizde göreceksinizdir. “Dokunmasız Etkileşim (Touchless)” isimli yazısını okurken bende şaşırdım ilk başta pek bişi anlamasamda videoyu  izleyip programıda şahsen denedikten sonra gerçekten hayran kaldım.

İnsanın bilgisayar etkileşimi konusunda son yıllarda gerçekten büyük gelişmeler var bunlardan biri surface ve Bill Gates in Windows 7 ‘nin tanıtımındaki dokunmatik show’unu da görenleriniz mutlaka olmuştur.

Nedir Bu Touchless?

Bunu anlatmak için çok fazla da beklemek istemiyorum. elinizde bir kalem yada herhangi parlak renkli bir alet (oyuncak,top vb.) ile bilgisayarınızın basit bir webcam yardımıyla yazı yazabilmenize, oyun oynayabilmenize veya resim oynatmanıza (şimdilik ileride geliştirildiğinde bilgisayarı kullanabilmek hiçte uzak durmuyor.) imkan veren bi açık kaynak proje. Fikir babası ve ilk örneği geliştiren vatandaş ise Microsoft Yaz okulu öğrencisi olan Mike Wasserman. Tabik bu Mike arkadaşımız sunumunu Microsoft Labs a götürdüğünde beğeni kazanıyor ve bunu CodePlex yani Microsoft’un açık kaynak proje geliştirme ortamında online olarak yayınlamasını istiyorlar ve proje şu an CodePlex’te online ve bu projeye http://www.codeplex.com/touchless adresinden ulaşabiliyorsunuz.

Projeyi tanıtan kısa bir videoyada Nuri Çankayanın sitesinde izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.