İçeriğe geç

HP ve Sun, Solaris için anlaşma imzaladı.

HP ve Sun; HP’nin ProLiant sunucu ve blade platformlarında, Sun’ın Solaris 10 işletim sistemi için teknik destek vermesini sağlayacak anlaşmayı imzaladı.

HP ve Sun Microsystems, uzun süreli bir işbirliğine imza attı. Buna göre HP, ProLiant sunucu ve blade platformlarında, Sun’ın Solaris 10 işletim sistemi için teknik destek verebilecek.

Yeni orijinal ekipman üreticisi (OEM) ve destek anlaşması uyarınca, Sun stratejik bir HP ProLiant işletim sistemi (OS) dağıtım ortağı oluyor; Solaris de HP ProLiant platformunun belli başlı işletim ortamları arasına katılıyor.2 Yeni işbirliği, her iki şirkete de yeni pazarlarda HP ProLiant ve blade sunucular üzerinde Solaris ve OpenSolaris talebini artırmak için birlikte çalışma fırsatı veriyor.

HP ve Sun, HP ProLiant üzerinde çalışacak Solaris için tek bir satın alma ve temas noktası sağlayarak, toplam müşteri memnuniyetini artıracak. Şirketler, operasyonel maliyetleri düşürmek için, HP ProLiant sunucular üzerinde Solaris 10 ve HP Insight yazılımlarının entegrasyonunu sağlamak üzere işbirliği yapacak. Bu entegrasyon, kullanılabilirlik ve yönetim iyileştirmeleri getirecek.

HP BladeSystem ve Insight Yazılımları Genel Müdürü Mark Potter, konu hakkında şunları söylüyor: “Farklı uygulama ihtiyaçlarına hitap edecek genişletilmiş HP ProLiant işletim sistemi desteği talebinde bulunan müşterilerimize yanıt veriyoruz. Solaris ve HP ProLiant kombinasyonu, x86 sunucuları üzerinde üstün performans, ölçeklenebilirlik ve sanallaştırma yetenekleri kazandırıyor. Endüstri lideri HP Teknoloji Hizmetleri’nin de desteğiyle, anlaşma, ortak müşterilerimize, bir yandan maliyetlerini kontrol ederken, bir yandan da işlerini büyütme konusunda kendilerine tam güven duymalarını sağlıyor.”

Sun Microsystems Sistem Çözümleri Direktörü John Fowler ise görüşlerini şöyle açıklıyor: “HP ProLiant üzerinde Solaris’in çalışmasına onay verilmesi, Solaris uyumlu x86 sunucular pazarını ciddi biçimde genişletiyor. Bu noktada, UNIX ve Linux alanındaki en büyük kurulu dağıtım tabanından destek alınıyor. Solaris etrafında büyüyen talep ve ekosistem, daha geniş kitlelerce benimsenmesini kolaylaştırıyor. Bununla birlikte, ZFS ve Dtrace gibi devrim niteliğindeki teknolojiler de gelişiyor; binlerce bağımsız yazılım firması (ISV) ve uygulama için benzersiz bir operasyonel ekonomi ve pazar lideri destek sağlanıyor.”

HP ProLiant, 2008’in son çeyreğinde elde ettiği yüzde 38,2’lik fabrika geliri payıyla x86 sunucu pazarının lideri konumunda bulunuyor.3 Solaris ise güçlü bir pazar desteğine ve 4.300’ü aşkın benzersiz x86 uygulamasına sahip bulunuyor. Bu doğrultuda, Solaris uyumlu HP ProLiant çözümü, şimdiden çok sayıda müşteri kurulumuna katkıda bulunuyor. x86 üzerinde Solaris kullanmayı tercih eden HP ProLiant müşterileri, veri merkezi için tek bir kaynaktan komple bir altyapı çözümüne erişebiliyorlar. Bu da satınalma sürecini kolaylaştırıyor ve daha uygun maliyetli hale getiriyor. Buna ek olarak, müşteriler, dünyanın en büyük teknoloji sağlayıcısı olan HP’nin HP Teknoloji Hizmetleri kanalıyla sunduğu güvenilir hizmetlerden ve Sun’ın otomatik Bağlantılı Hizmetler kanalıyla sunduğu güvenilir yazılım güncellemelerinden faydalanabiliyorlar.

Anlaşma sonucunda HP, OpenSolaris topluluğundaki katılım oranını da artıracak ve diğer kullanıcılarla birlikte özellik geliştirme ve birlikte çalışabilirlik üzerine çalışacak.

Kaynak: ComputerWorld

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.