İçeriğe geç

Uçmaya hazır mıyız?

Geçen gün İnternet’te haberleri dolaşırken Milliyet’in en çok kullanılan arama motoru Google ile ilgili haberler derlediği sayfasında denk geldiğim bir haber üzerine yazmak istedim bu satırları. Google mühendisleri uzun süredir yürüttükleri JetPack projesine son vermişler. Sebebi ise teknolojinin yetersiz kalmasıymış. Mevcut teknoloji ile 3 litre yakıt kullanarak sadece 400 m. mesafe katedebilmesi ve motosikletten çok daha gürültülü çalıştığını iletmiş “Google X” laboratuarının yetkililerinden Astro Teller. 

jetpack

Altın çağını yaşayan Google gibi bir teknoloji firmasının da teknolojisinin yetmediği noktalar olmuyor değil tabi ki daha önce de bir çok projesini durdurma kararı alan firmanın genelde yazılım tabanlı uygulamalarını (Google Video, Google Buzz, Google Catalog, Google Answer) sonlandırdığını gördük tabi bunlarda genel sebep beklenen sükseyi yapamayarak istenilen kullanıcı sayısına ulaşmamalarıydı. Bu projelerin büyük bir çoğunluğu yazılım tabanlı uygulamalar olup son dönemde Android’in gelişimiyle birlikte donanımsal cihazlarda da öncü olma çabasında olan Google, hepimizin satışa çıkmasını (her ne kadar dönem dönem beta satışlarla nabız yoklasa da, ya da seçilmiş kişilere denettirse de) 2 yıldır merakla beklediği Google Glass ile ciddi bir sükse yaptı. Peki 2 yıldır çıkmasını beklediğimiz teknolojiyi, ilk günkü heyecanla beklemeye ne kadar daha devam edeceğiz? Ya da 2 yıldır seri üretime geçememesi rakiplerinin iştahını kabartmıyor mu? diye düşünürken Epson’un bu konuda bir atağını gördüm bir diğer güçlü rakip ise kesinlikle AtheerLabs’ın ürettiği AltheerOne olsa gerek.

Peki Google Glass başarısız mı?

Bu soruyu kesinlikle zaman gösterecek ama başarı için ihtiyaçların, yeteneklerin ve teknolojinin yetmesinden ziyade en önemli unsur doğru zaman olduğunu unutmamak gerekiyor. Tabi bu beklemenin diğer bir etkisi de merak kozunu iyi kullanmaktır. Bu da Google’ın Apple vari strateji ile kullanamayan kullanıcıların merakını arttırmaya çalışıyor olarak da görülebilir. Kim ne derse desin teknoloji için 6 ay önce piyasaya sürülen ürünün bile eski olarak nitelendirildiğini unutmak gerekiyor. Böyle hızlı gelişen ve hızlı tüketilen bir sektörde 2 yıldır beklenen bir ürünü piyasaya sürmemek insanın kafasında ciddi soru işaretleri bırakmıyor değil.

Bakalım gelecekte gerçekten araçsız uçabileceğimiz bir teknolojiye sahip olabilecek miyiz? Şimdilik Google’ın değimiyle bu uzak gibi duruyor ama zamanla inşallah hep birlikte göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.