İçeriğe geç

ZyXEL, Akıllı Ev pazarını ‘pair-bonded’ VDSL2 teknolojisi ile büyütecek

ZyXEL, büyüklüğü milyar dolarlar seviyesini bulan Akıllı Ev pazarını ‘pair-bonded’ VDSL2 teknolojisi ile büyütmeyi hedefliyor. ‘Pair-bonded’ VDSL2 teknolojisi, operatörlerin ve servis sağlayıcıların daha az yatırımla bant genişliğini artırmalarını ve Akıllı Ev uygulamaları sunmalarını sağlıyor.

90’lı yıllarda İnternet’in evlere girmesinden bu yana adı geçen ‘Akıllı Ev’ kavramı, o dönemde ‘hayal’ olarak görülen pek çok şeyi gerçeğe dönüştürdü. Bugün, Akıllı Ev altyapısına sahip bir evde yaşayan bir kullanıcı, dünyanın herhangi bir yerinden, akıllı telefonunu kullanarak evindeki pek çok cihazı kontrol edebiliyor.

Akıllı evlerin ev sakinlerine zaman kazandırmanın yanı sıra güvenlik ve konfor da sağladığını söyleyen ZyXEL Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan, pazarla ilgili şu bilgileri verdi: Smart Homes 2010 Conference and Expo’nun pazar tahminlerine göre, 2013 yılında dünya üzerinde 20 milyondan fazla ev Akıllı Ev çözümleri ile donatılmış olacak. Akıllı Ev pazarının 2014 yılında ulaşacağı küresel büyüklüğün 13.4 milyar dolar seviyesinde olacağı öngörülüyor. 2009-2014 yılları arasında yıllık büyüme oranının yüzde 16.5 olduğu milyar dolarlık pazar, oldukça hızlı bir büyüme sergiliyor.”

Zyxel Akıllı Ev, dev şirketlerin yol haritasına girdi

Zyxel Vdsl2

Akıllı binalar inşa etmeyi sağlayan, yeni nesil ev uygulamaları ile sürdürülebilir çözüm ve servislerle desteklenen Akıllı Ev uygulamalarının telekom operatörleri için de yeni bir gelir kapısı oluşturduğunu vurgulayan Tarhan, “AT&T, Verizon, Telefonica gibi dünyanın önde gelen telekom operatörleri, bu uygulamalar için yol haritalarını çizmeye başladılar bile. Operatörler DSL ya da fiber hatları kullanarak abonelerine pek çok yenilik sunacaklar” diye konuştu.

Akıllı Ev pazarının Türkiye’de henüz emekleme aşamasında olduğunu belirten Vefa Tarhan, “Konut sektöründeki hızlı gelişime paralel olarak, söz konusu pazarın önümüzdeki yıllarda ülkemizde de önemli oranda büyümesini bekliyoruz. ZyXEL olarak teknolojinin insanların hayatını kolaylaştırması gerektiğine inanıyoruz. Akıllı Ev kavramı da hayatı son derece kolaylaştıran uygulamalar içeriyor. Bu nedenle ‘Evim Evim Akıllı Evim’ başlığı altında Akıllı Ev yılı olarak ilan ettiğimiz 2012’de, başta operatörler ve gayrimenkul firmaları olmak üzere, önemli işbirlikleri yapmayı hedefliyoruz” dedi.

ZyXEL’den uçtan uca Akıllı Ev çözümü

ZyXEL, servise yönelik Akıllı Ev ağ geçitlerinin (gateway) ve bulut tabanlı servis platformunun da dahil olduğu uçtan uca Akıllı Ev çözümü sunuyor ve servis sağlayıcıları ve sistem entegratörlerini desteklemeye hazır bir konumda bulunuyor.

ZyXEL’in Akıllı Ev ağ geçidi, multi-WAN, Wireless HAN (Home Area Network), 300 Mbps WiFi, Gigabit LAN, VoIP ve USB arayüzlerini destekliyor. multi-WAN arayüzü, ADSL2+/VDSL2, Gigabit Ethernet WAN ve opsiyonel 3G bağlantılarını otomatik olarak tespit ediyor.

ZyXEL, Akıllı Ev servisleri vermek isteyen DSL servis sağlayıcılar için pair-bonded VDSL2 çözümünü sunuyor. Bu çözüm, hem bant genişliğini hem de ‘loop’ erişimini artırıyor. Pair-bonded VDSL2, Mevcut DSL altyapısında iyileştirme yaparken yatırımı minimumda tutmak isteyen operatörlerin bant genişliği rekabetinde öne geçmelerini sağlayan en iyi çözüm olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.