İçeriğe geç

NVR Cihazı Nedir? Ne İşe Yarar?

Özellikle görüntü kaydetme cihazlarının son dönemde gelişen teknolojiyle uygun fiyatlar seviyesine inmesi ve güvenlik sistemlerinin kullanımının artık evlerimizde bile gerekliliğinin artmasıyla çok daha sık rastlar olduk. Bu yazımda da sizlere NVR’ın ne olduğu, nasıl çalıştığı ve piyasadaki NVR cihaz fiyatları hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Kule Tipi NVR
Kule Tipi NVR

 

NVR, Network Video Recorder ( Ağ Video Kayıt Cihazı) kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasıdır. İsminden de anlaşılacağı gibi NVR, bir ağa bağlanmış IP yada kablolu ağ kameralarından elde edilen görüntüyü hem kayıt hem de saklama görevini üstlenen cihazdır. NVR’ın bilinen DVR (Digital Video Recorder)’dan farkı ise kullanılan kamera tipleridir. Eğer elinizde kameralarınız mevcut ve bu kameralar herhangi bir şekilde ağ sistemine dahil edilemeyen kameralar ise bu durumda DVR kullanmanız gerekmektedir. DVR ile NVR cihazlar arasındaki tek fark da bu özelliktir. DVR cihazınız var ise bu sistemde klasik kamera bağlantısı bulunan kameralar kullanmanız şarttır. NVR’da ise IP Kamera ( Kablolu yada Kablosuz da olabilir.) kullanabilmemize olanak sağlayacaktır.

NVR Sistem kurulum şeması
NVR Sistem kurulum şeması

Eğer bir IP kamera sistemine sahipseniz, DVR yerine NVR kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu kayıt cihazları, veri alışverişi için ağ bağlantısını kullanmakta ve güvenlik sisteminizi bilgisayarınızdan, tabletinizden ya da akıllı telefonlarınızdan ekstra bir ayar yada cihaz kullanmadan izleyebilmenize  imkan verir. IP kameraların, güvenlik sistemleri teknolojilerinde son hadde olmasından dolayı, sisteminizde kullanacağınız NVR’lar, yeni kameraları gelişmiş özellikleri ile kullanabilmenize olanak verir. Birçok IP kameranın ve NVR’ların diğer sistemlerle uyumlu olmasına rağmen, satın olmuş olduğunuz aygıtları, güvenlik sisteminin ömrü açısından tek tek kontrol etmenizde ya da bir uzman aracılığı ile almanızda fayda var.

Rack Tipi NVR
Rack Tipi NVR

NVR alırken nelere dikkat edilmeli?

NVR’ların genelde DVD Player şeklinde olan tipleri oldukça yayın olmasına rağmen kule ve rack tipleri mevcuttur. Bu da sizin kullanım şeklinize göre seçim yapmanıza olanak sağlar. Eğer bir patch panele (Server Kabini) sahipseniz ve NVR’ınızın ekstra yer kaplamasını istemiyorsanız kesinlikle Rack tipi NVR almanızı öneririm. Bu sayede ekstara bir soğutma ve yer maliyetine gerek duymamış olursunuz.

Kullanacağınız kamera sayınızı NVR’ın kanal sayısıyla belirleyecektir. Bu yüzden ilerleyen süreçte tekrar tekrar cihaza para vermeyi engellemek adına mutlaka kullanacağınız kamera sayısından daha fazla kanala sahip olan NVR cihazları tercih etmelisiniz.

Bir diğer önemli nokta sabit disk desteği malum video dosyaları sıkıştırması zor ve büyük yer kaplayan dosyalardır. Kısa bir video bile bazı formatlarda ve kalitelerde çok büyük dosya boyutlarına erişebilmektedir. Bu yüzden NVR cihazının sabit disk takılabilmesi hatta mümkünse birden fazla sabit disk takılabilir olması, tak çalıştır özelliğine sahip olması, kapasite desteğinin büyük olması size ilerleyen süreçte büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Eğer görüntü kalitesi sizin için önemliyse o halde HD desteğinin olması gerekmektedir. Genelde bu cihazlarda HD desteği televizyonlarda da olduğu gibi piksel sayısı ile belirtilir. Ayrıca genellikle kanal bazında çözünürlük değişebilmektedir. Yani 16 kanallı bir cihazın 16 kanalınında HD çözünürlüğüne erişmeyeceğini bilmelisiniz. Bu yüzden kaç kanal 720p, Kaç kanal 1080p desteklediğini kontrol etmenizde fayda var.

NVR cihaz fiyatları marka, modele ve yukarıda bahsettiğimiz özelliklere göre oldukça farklılık göstermektedir. Örneğin 260TL’ye de bulabileceğiniz ürünler mevcut olmasına rağmen Samsung’un SRN serisi cihazları 10.000TL’ye kadar çıkabilmektedirler. Bu yüzden NVR almadan önce öncelikle ihtiyacınızı, bu ihtiyacınızın gelecekte ne kadar değişebileceği ve bu değişimin size ne kadar maliyete kadar kar sağlayacağını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

 

 

“NVR Cihazı Nedir? Ne İşe Yarar?” hakkında 3 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.