İçeriğe geç

Mim: Bir blogda olması gereken özellikler

Bu aralar bir mim furyasıdır gidiyor iki gündür yazacağım ama bir türlü zaman bulamadım  Müjdat Korkmaz’ın yollamış olduğu mim’i cevaplamaya, kendisinden özür dileyerek başlıyorum. Bu arada mim’i oluşturan arkadaş Faruk Sal arkadaşımız kendisine de bu güzel mim için teşekkür ediyorum.

Takip ettiğim bloglarda nelere dikkat ediyorum ?

 1. Özgünlük:

Bir sitenin gerçekten kayde değer olması içingeki yazıların özgünlüğü bir haber dahi olsa kendi cümleleriyle yayınlanması gerkeçten emek harcandığını ortaya koyar bu yüzden ilk olarak yazıların özgünlüğünün önemli olduğunu düşünüyorum. Açıkçası bende ilk blog yazmaya başladığımda oradan buradan kopyalayarak yazıyordum ama zamanla bu işin bu şekilde olmaması gerektiğini öğrendim ki bunu bırakıp kendi cümlelerimle kendime has içerikler oluşturmaya başlamamla birlikte takip edilme sayımda da ciddi bir artışın yaşanması bunun en büyük kanıtı bence..

 1. İçerik:

Genelde özgünlükten sonra içeriğin kaliteli olup olmaması ya da benim ilgimi çekip çekmemesine bakıyorum. Yazıların sürükleyiciliği, yazım kurallarına gösterilen özen ki burada bende bazen kalvye de yazım hataları yaptığım çok oluyor bir sonraki okuyuşumda bunları farkederek düzeltmeye çalışıyorum bu rağmen gözümden kaçanlar olabiliyor tabi ki o yüzden bazı hataların olmasıda o kadar etkilemiyor. Konu seçimi, bana hitap eden konularda ki bloglar elbette öncelikli tercihim oluyor. Ayrıca yazıların akıcılığı yani insanı sıkmaması da önemli.

 1. Tasarım:

Bir diğer dikkat ettiğim özellik ise sitenin görünümü burada dikkat ettiğim özellikler renklerin uyumu, sitede bulunan bileşenlerin düzeni ve en önemlisi yazıların okunabilirliği.

4.Hakkımda bölümü:

Genelde bir bloğa girdiğimde o bloğun yazarı/yazarları hakkında bilgi edinme ihtiyacı duyuyorum. Yaptığı işleri, eğitim seviyesi gibi bilgiler sonuçta bir okurun okuduğu yazının yazarı hakkında bilmesi gerekenler olduğunu düşünüyorum bu yüzden de yeni bir siteye girdiysem ilk gözüme çarpan bölümler arasında Hakkımda sayfası.

 1. İletişim:

Her bloğun mutlaka bir iletişim sayfasının olması gerektiğini hatta ve hatta olmazsa olmazlarından olduğunu düşünüyorum. Bire bir etkileşimi sağlayan en önemli kısım olduğu konusunda da kimsenin itirazı yoktur sanırım.

Bir blogta olması gerekenler denilince ilk aklıma gelenler bunlar. Bende bu mim’i Fatih Aktürk,  Murat Can Demir, Ömer Karapınar, Burak Budak ve Mücahit Yılmaz’a paslıyorum. Kolay gelsin :)

“Mim: Bir blogda olması gereken özellikler” hakkında 5 yorum

 1. Güzel olarak nitelendirdiğin ve benim oluşturduğum mime böyle kaliteli bir yazı ile karşılık verdiğinden ötürü ben teşekkür ederim dostum :)

 2. google şaşırmaya başlamıştır:D. Ne oluyor lan bu sitelere:D… puhaha. Kardeşim hala bakamadım senin şu mim işine inşallah bugün yapacam söz:D

 3. Mujdat Korkmaz

  Mim’i yanıtladığın için teşekkürler. Çok kaliteli bir yazı olmuş :)

 4. Resul AYDOĞDU

  Hakkında sayfası olması bir blog düşünülemez. Kimileri gizli yazıyor ama hiçte hoş karşıladığım bir durum değil. Eğer ki bir eserin varsa kendini gizlemin ne anlamı var ?.

 5. @halil canın saolsun :) müsait olduğunda yazarsın :) @Müjdat teşekkür ederim. tabiki bunlar benim kendi düşüncelerim :) @resül kesinlikle bir yazarın okunabilirliği kadar ulaşılabilirliğide önemli :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.