İçeriğe geç

Mim: İlk bilgisayarımın özellikleri

Oğulcan (Junkchorn)’un yolladığı mim’i uzun zamandır yazmak için zaman kolluyordum. Açıkçası çok zor bir yazı değildi ama nedense bir türlü yazamadım kendisinden gecikme için özür diliyorum öncelikle. Mim’in konusu “İlk Bilgisayarınızın Özellikleri” olması nedeniyle ilgi alanıma girdiği için aslında biraz daha özenli yazmak istedim.

İlk bilgisayarım IBM 286 idi. :) evet yanlış duymadınız. 99 senesinde  bir aile dostumuzun hediyesi olan aşağıda benzer bir resmini gördüğünüz bilgisayara sahiptim gerçi monitörü daha farklı daha yeni bir modeldi. :)

Intel 80286‘ işlemcisine sahip 16 bit veri yolu üzerinde HDD’si arızalı olduğu için 5½ inch floppy disket sürücüsüne sahip olan ve ondan boot olan Dos işletim sistemi ile çalışıyordu Ram’ini inanın bende hatırlamıyorum. :)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/5.25-inch_floppy_disk.jpg

Yapabildiklerim ise Dos komutlarını uygulamak ve PW ile yazı yazmaktan öteye geçmemişti. Bu dönemde lise 1. sınıfta olmam sebebiyle derslerde gördüğümüz dos komutları üzerinde oldukça fazla uygulama yapmama olanak sağlamıştı saolsun. :) Harddiskinin bozuk olması ve disketsiz birşey yapamamamdan dolayı Disketi bozuncaya kadar kullanmıştım. :) Sonrasında ise parçalarını incelediğim bir hurdaya dönüştü. Kasası ve monitörünü hala saklarım kilerde :)

İlk bilgisayarımıda anlattıktan sonra sıra geldi mim’i paslamaya…

Kime gitsin kime gitsin diye düşünürken, TeknoMobi (Kürşat), Golden Blog (Mert), Dilaver Demirel ve krsnsk (Fatih) geldi ilk aklıma… Buyrun bakalım söz sizde…

“Mim: İlk bilgisayarımın özellikleri” hakkında 4 yorum

  1. Aynı konuda iki kişiden mim aldığıma sevindim. Mim’i en kısa sürede cevaplayacağım. Bende dos komutlarını kullanmaktan bıkmıştım. Birde GwBasic diye bir program aracığı ile bilgisayarı Türkçe yapıyorduk. “dır , dır/p” komutları hiç aklımdan çıkmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.