Menü

Tag Archives | açık kaynak

Açık Akademi 55 bin öğrencisi ile dev bir kampüs oldu!

Microsoft Türkiye’nin hayata geçirdiği Türkiye’nin ilk ve herkese açık ücretsiz uygulama geliştirme okulu Açık Akademi’ye kayıt olanların sayısı iki ayda 55 bini aştı. Türkiye’deki birçok üniversitenin öğrenci sayısını geçen Açık Akademi dev bir kampüse dönüşerek hızla büyümeye devam ediyor. Türkiye’de yazılım eğitiminin ihtiyacını ve potansiyelini  ortaya çıkartan Açık Akademi projesi, açıldığı günden bu yana 460 öğrenciyi mezun etti.

Bilişim teknolojilerinde ilerlemenin ilk koşulunun özgün yazılımlar ve üretken yazılımcılar olduğuna inanan Microsoft Türkiye, uzun zamandır üzerinde titizlikle çalıştığı Açık Akademi projesi ile iki ay içinde toplamda 55 binden fazla kişiye eğitim verdi. Türkiye’nin ilk ve tek herkese açık, ücretsiz uygulama geliştirme yazılım okulu olan Açık Akademi, ülkemizin genç ve dinamik bilişim kullanıcılarını girişimci olmaya teşvik ediyor.

Bilişim tüketicisinden bilişim ile üreten bir topluma dönüşme hedefiyle hayata geçirdikleri Açık Akademi ile büyük bir rekor kırdıklarını dile getiren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, “Microsoft Türkiye olarak ülkemizin  genç nüfusuna ve potansiyeline olan inancımız sonsuz. Açıldığı günden bu yana Açık Akademi’ye gösterilen bu yoğun ilgi aslında ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor. Biz, Türkiye’nin bilişim gücü olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirerek girişimci ekonomisi oluşturabilmek için gençlerimizi bu proje ile üretime teşvik ediyoruz. Açık Akademi projesini oluştururken amacımız, gençlere önümüzdeki yıl 60 milyon dolara ulaşacak olan uygulama pazarında yer edinebilmeleri sağlamaktı. Daha şimdiden öğrencilerimizden 4269 kişinin ilk interaktif uygulama yazma eğitimini tamamlayıp ilk uygulamalarını yazmış olmaları bizlere heyecan veriyor” dedi.

Hedef, 55 binin arasından en az 1 tane Bill Gates çıkarmak

Türkiye’nin uluslarası pazarlarda gelişme kaydedebilmesi ve bilgi toplumuna dönüşebilmesi için Açık Akademi’nin kapsamını geliştireceklerini belirten Özmen, “Uygulama geliştirme konusunda eğitim ya da kurs olanağı bulamayanları geleceğin mesleğine hazırladığımız bu dev kampüsümüzden dünyaya ülkemizde yetişen, girişimci Bill Gates’ler kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu vesile ile dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alacağımıza da inanıyoruz. Sosyal medyayı hızlı tüketen bir toplum olmak yerine, sosyal medyayı kullanarak üreten gençler yetiştirmek ise öncelikli hedefimiz” dedi.

Cep telefonu ve internet kullanım rakamlarına göre dünyanın 6’ıncı büyük dijital toplumu olan Türkiye, sosyal medyayı en hızlı benimseyen ülkeler arasında da ilk sıralarda yer alıyor. Buna rağmen, Türkiye’nin Dünya Bilişim Pazarı’ndaki payı binde 8 ile sınırlı. Bu payı uygulama pazarında önemli bir miktarda artıracak olan gençler, Açık Akademi ile Microsoft’un milyonlara hitap eden platformlarına yönelik uygulama ve yazılım geliştirebilecek.

Bugüne kadar katıldıkları eğitim modüllerini tamamlayan 12,500 öğrenci katılım belgesi almaya hak kazandı. Açık Akademi’den mezun olan kullanıcılar geliştirdikleri uygulamaları Windows Phone, Windows 8 ve Windows Azure uygulamalarının yer aldığı Marketplace platformları üzerinden satabilme imkânı bulacak. Windows 8’in yakın zamanda tüketici ön sürümünü tanıtması, Açık Akademi’ye kayıtlı öğrenci sayısını daha fazla artıracağı öngörülüyor.

Tags: , , ,

Sun Açık Kaynak Günleri 2009

Açık kaynak pazarının gelişmesinde büyük pay sahibi olan SUN Microsystems. Bu desteğini arttırmak ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen herkesle birlikte olmaya çalışıyor. Bu kapsamda Sun Microsystems Türkiye olarak Sun’dan Açık Kaynak Günleri ” temalı  günlük ücretsiz atölye çalışmalarına bu ay itibariyle başladığını açıkladı.

Karşılıklı görüşlerin paylaşıldığı interaktif bir ortamda gerçekleştirilecek olan çalışmaların Sun’ın en çok talep gören yazılımları olan GlassFish ve MySQL ile başlatıyorlar. Kurumsal Uygulama sunucusu olarak GlassFish, kolay kullanımı ve yüksek ölçeklenebilirliği sebebiyle Ericsson gibi bir çok dünya devi tarafından kullanılan bir uygulama sunucusu olması ve Diğer tarafta dünyanın en popüler açık kaynak kodlu veritabanı olan MySQL, Sun alımı sonrasında çok farklı kitlelere erişerek, hergün artan kullanıcı sayısıyla SUN’ın en önemli ürünlerinden biri haline geldi.

Her ayın 3. haftası Perşembe günü düzenleyecek olan bu etkinlikler dizisi ‘hands on’ çalışma gerektirdiğinden katılım 20 kişi ile sınırlandırılmış ve katılmak için http://tr.sun.com/sunnews/events/2009/AKG/ adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tags: , , , ,

Daily Digest for 2008-11-28

28th November

blog (feed #1) 20:54 3G ihalesi’nde ilk duyuru Turkcell’den
blog (feed #1) 21:15 Asus’tan çevre dostu(!) yeni diz üstü
blog (feed #1) 21:21 Microsoft Yazılım Geliştiriciler Zirvesi
blog (feed #1) 21:55 Microsoft’un açık kaynak kod işletim sistemi “Singularity”
blog (feed #1) 22:51 3G ihalesi sonuçlandı

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Microsoft’un açık kaynak kod işletim sistemi “Singularity”

Asıl misyonu neyin nasıl yapıldığını göstermek amacıyla yıllar öncesinde başlayan bir proje olan Singularity. çıkış sebeplerine baktığımızda tıpki Photosyth ın LiveLab çalışması olması gidi MS Research’ten çıkan bir fikir.

http://i2.wp.com/www.viralpatel.net/blog/files/singularity-operating-system.jpg

Singularity’nin tabanında Assembly ve C++ yatıyor bunların üzerinde ise Sİng# olarak geliştirilen ve C# tan biraz farklılaştırılmış bir dil bulunuyor. Aslında donanım erişimi tamamen C++ ile yazılmış fakat donanım sürücüleri Sing# ile hazırlanmış. Tüm kaynak kodlarını indirebilir, üzerinde istediğinizi yapabilirsiniz. Akademik kullanıma açık, ticari kullanıma kapalıdır. Singularity ile ilgili download paketlerini MS’in Open Source portalı CodePlex üzerinde bulabilirsiniz.

http://www.codeplex.com/singularity

En belirgin özellikleri ise .Net teki Memory Manangement  için her uygulamada ayrı “Garbage Collection” kullanması olarak gösteriliyor.

kaynaklar ve derleme: Daron Yöndem

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Sun Dünyanın İlk Açık Kaynak Kodlu Depolama Çözümlerininin Satışına Başladı (Sun Microsystems, kurulum hızını önemli ölçüde artıran, depolama yönetimini kolaylaştıran, geleneksel depolamanın dört katına kadar daha yüksek performans sunan ve yüzde 75’lere varan maliyet tasarrufuna olanak tanıyan dünyanın ilk açık depolama ürünlerini pazara sundu.
Sun Microsystems, Sun Storage™ 7000 serisi adı altında (kod adı: Amber Road) dünyanın ilk açık depolama sistemlerini pazara sundu. Sektör standardı bileşenler ve Sun’ın açık kaynak yazılımına dayanan bu yeni depolama ailesi, rakip depolama sistemlerine oranla çığır açan analitik yetenekler, 4 kata kadar performans artışı, 4 kat daha az enerji tüketimi, sadece 5 dakikada kurulum ve yüzde 75’lere varan maliyet tasarrufu sunuyor.

Dünyanın ilk açık depolama ürünleri olan Sun Storage 7000 ürün ailesi kapsamında ilk etapta 3 adet depolama sistemi pazara sunuldu.

Sun Microsystems Sistem Grubu Başkan Yardımcısı John Fowler, “Bu yeni sistemler, bilgiyi depolama ve bilgiye erişim biçimini radikal biçimde kolaylaştırıyor ve kurumlara yüzde 75’lere varan maliyet tasarrufu sağlıyor. Bu, depolama alanında yıllardır gerçekleşen en büyük adım. Yeni Sun Storage 7000 ailesi kurumların en önemli kaynağı olan ve hızla büyüyen veriyi depolama ve yönetme biçimini sonsuza kadar değiştirecek” dedi.

Sun Storage 7000 depolama ailesi, bir depolama sisteminin kolay analizini ve optimizasyonunu sağlayan sektörün en kapsamlı kendi kendini tamir edebilen yönetim ağını sunuyor. Kurumların işlerini olumsuz yönde etkilemeden önce sorunları teşhis etmelerini ve çözmelerini sağlıyor. Sun’ın Açık Depolama portföyü içinde duyurduğu ilk üç sistem, Solaris™, Windows ve diğer işletim sistemleri için destek, standart yüksek hızda bilgiişlem ve teyp bağlantısı ve FISHworks

Projesi (Fully Integrated Software and Hardware)’nden gelen güçlü analitik araçlarını kapsayan sektörün en kapsamlı yönetim yazılımından oluşan tam entegre bir yazılım çözümü içeriyor. Geleneksel yazılım lisansları karşısında önemli maliyet avantajı sunan bu çözüm, her bir depolama özelliği için ayrı ödeme trendini yıkıyor.

Sun ayrıca yeni “Open Storage Partner Specialty Program” adlı yeni programını ve kurumların açık depolama teknolojilerinden rahatlıkla faydalanmalarına olanak tanıyan profesyonel hizmetlerini de duyurdu. Profesyonel hizmetler; Sun Storage 7000 ürün ailesi için kurulum, birleşik depolama veri geçiş, destek, sistem yönetimi ve değer biçme hizmetlerini kapsıyor.

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Bilişim’08 bu hafta başlıyor

Türkiye Bilişim Derneği’nce organize edilen Bilişim’08; 19-21 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek.

Her yıl Kasım ayında Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından gerçekleştirilen Ulusal Bilişim Kurultayı’nın 25.si Bilişim’08, bu yıl Sheraton Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Etkinlikte, ülkeler için geniş çapta ekonomik kazanımlar sağlayan açık kaynaklı yazılımlar özel bir oturumda masaya yatırılacak.

Ana teması “Yakınsama” olarak belirlenen etkinlikte, sektörün gündemindeki konular 9 ayrı salonda ele alınacak.

Salonlarda Afette Bilişim, E-Dönüşüm, Coğrafi Bilgi Sistemleri, e-oyun, Çevreci Bilişim, İletişim teknolojileri, 3G, Genişbant telsiz erişim sistemleri, IPTV, Akıllı Ev, Nesnelerin İnterneti, Mobil Numara Taşınabilirliği, İnternet Güvenliği, İnternet Yönetişimi, e-imza/e-noter, Ulusal Yazılım Endüstrisi ve Küresel Rekabet, Bilişim Stratejisi, Matematiksel Bilgisayar Dili: Türkçe, Özürlüler ve Bilişim, Savunma Sanayi ve Bilişim, Spor ve Bilişim konuları değerlendirilecek.

Özellikle kamu sektöründe önemli bir harcama kalemi olarak varlığını sürdüren yazılım bedellerini ortadan kaldıran açık kaynaklı yazılımlar, Bilişim’08 çerçevesinde ayrı bir oturumda masaya yatıralacak. 20 Kasım’da gerçekleştirilecek oturumda “Açık kaynak ülke deneyimleri Türkiye için bir gelecek mi?” başlığı altında dünya ve Türkiye’deki açık kaynak yazılım süreçleri ve deneyimler anlatılacak.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli yazılım Pardus ve kamudaki kullanımı ile başarı öyküleri Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman tarafından sunulacak.

Pardus’un kullanıcısı Milli Savunma Bakanlığının deneyimleri de katılımcılarla paylaşılacak.

Dünya genelinde açık kaynak yazılım standartlarının savunucusu Open Document Format’ın Genel Müdürü Marino Marcich ile açık kaynaklı yazılımları destekleyen Sun Microsystem MySQL’in Başkan Yardımcısı Kaj Arnö de etkinlikte birer sunum yapacak.

Etkinlik ile detaylı bilgi ve program için www.bilisim.org.tr adresi ziyaret edilebilir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,