Açık Akademi 55 bin öğrencisi ile dev bir kampüs oldu!

Açık akademi

Microsoft Türkiye’nin hayata geçirdiği Türkiye’nin ilk ve herkese açık ücretsiz uygulama geliştirme okulu Açık Akademi’ye kayıt olanların sayısı iki ayda 55 bini aştı. Türkiye’deki birçok üniversitenin öğrenci sayısını geçen Açık Akademi dev bir kampüse dönüşerek hızla büyümeye devam ediyor. Türkiye’de yazılım eğitiminin ihtiyacını ve potansiyelini  ortaya çıkartan Açık Akademi projesi, açıldığı günden bu yana 460 öğrenciyi mezun etti.

Bilişim teknolojilerinde ilerlemenin ilk koşulunun özgün yazılımlar ve üretken yazılımcılar olduğuna inanan Microsoft Türkiye, uzun zamandır üzerinde titizlikle çalıştığı Açık Akademi projesi ile iki ay içinde toplamda 55 binden fazla kişiye eğitim verdi. Türkiye’nin ilk ve tek herkese açık, ücretsiz uygulama geliştirme yazılım okulu olan Açık Akademi, ülkemizin genç ve dinamik bilişim kullanıcılarını girişimci olmaya teşvik ediyor.

Bilişim tüketicisinden bilişim ile üreten bir topluma dönüşme hedefiyle hayata geçirdikleri Açık Akademi ile büyük bir rekor kırdıklarını dile getiren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, “Microsoft Türkiye olarak ülkemizin  genç nüfusuna ve potansiyeline olan inancımız sonsuz. Açıldığı günden bu yana Açık Akademi’ye gösterilen bu yoğun ilgi aslında ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor. Biz, Türkiye’nin bilişim gücü olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirerek girişimci ekonomisi oluşturabilmek için gençlerimizi bu proje ile üretime teşvik ediyoruz. Açık Akademi projesini oluştururken amacımız, gençlere önümüzdeki yıl 60 milyon dolara ulaşacak olan uygulama pazarında yer edinebilmeleri sağlamaktı. Daha şimdiden öğrencilerimizden 4269 kişinin ilk interaktif uygulama yazma eğitimini tamamlayıp ilk uygulamalarını yazmış olmaları bizlere heyecan veriyor” dedi.

Hedef, 55 binin arasından en az 1 tane Bill Gates çıkarmak

Türkiye’nin uluslarası pazarlarda gelişme kaydedebilmesi ve bilgi toplumuna dönüşebilmesi için Açık Akademi’nin kapsamını geliştireceklerini belirten Özmen, “Uygulama geliştirme konusunda eğitim ya da kurs olanağı bulamayanları geleceğin mesleğine hazırladığımız bu dev kampüsümüzden dünyaya ülkemizde yetişen, girişimci Bill Gates’ler kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu vesile ile dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alacağımıza da inanıyoruz. Sosyal medyayı hızlı tüketen bir toplum olmak yerine, sosyal medyayı kullanarak üreten gençler yetiştirmek ise öncelikli hedefimiz” dedi.

Cep telefonu ve internet kullanım rakamlarına göre dünyanın 6’ıncı büyük dijital toplumu olan Türkiye, sosyal medyayı en hızlı benimseyen ülkeler arasında da ilk sıralarda yer alıyor. Buna rağmen, Türkiye’nin Dünya Bilişim Pazarı’ndaki payı binde 8 ile sınırlı. Bu payı uygulama pazarında önemli bir miktarda artıracak olan gençler, Açık Akademi ile Microsoft’un milyonlara hitap eden platformlarına yönelik uygulama ve yazılım geliştirebilecek.

Bugüne kadar katıldıkları eğitim modüllerini tamamlayan 12,500 öğrenci katılım belgesi almaya hak kazandı. Açık Akademi’den mezun olan kullanıcılar geliştirdikleri uygulamaları Windows Phone, Windows 8 ve Windows Azure uygulamalarının yer aldığı Marketplace platformları üzerinden satabilme imkânı bulacak. Windows 8’in yakın zamanda tüketici ön sürümünü tanıtması, Açık Akademi’ye kayıtlı öğrenci sayısını daha fazla artıracağı öngörülüyor.

Continue Reading

Sun Açık Kaynak Günleri 2009

Açık kaynak pazarının gelişmesinde büyük pay sahibi olan SUN Microsystems. Bu desteğini arttırmak ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen herkesle birlikte olmaya çalışıyor. Bu kapsamda Sun Microsystems Türkiye olarak Sun’dan Açık Kaynak Günleri ” temalı  günlük ücretsiz atölye çalışmalarına bu ay itibariyle başladığını açıkladı.

Karşılıklı görüşlerin paylaşıldığı interaktif bir ortamda gerçekleştirilecek olan çalışmaların Sun’ın en çok talep gören yazılımları olan GlassFish ve MySQL ile başlatıyorlar. Kurumsal Uygulama sunucusu olarak GlassFish, kolay kullanımı ve yüksek ölçeklenebilirliği sebebiyle Ericsson gibi bir çok dünya devi tarafından kullanılan bir uygulama sunucusu olması ve Diğer tarafta dünyanın en popüler açık kaynak kodlu veritabanı olan MySQL, Sun alımı sonrasında çok farklı kitlelere erişerek, hergün artan kullanıcı sayısıyla SUN’ın en önemli ürünlerinden biri haline geldi.

Her ayın 3. haftası Perşembe günü düzenleyecek olan bu etkinlikler dizisi ‘hands on’ çalışma gerektirdiğinden katılım 20 kişi ile sınırlandırılmış ve katılmak için http://tr.sun.com/sunnews/events/2009/AKG/ adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Continue Reading

Microsoft’un açık kaynak kod işletim sistemi “Singularity”

Asıl misyonu neyin nasıl yapıldığını göstermek amacıyla yıllar öncesinde başlayan bir proje olan Singularity. çıkış sebeplerine baktığımızda tıpki Photosyth ın LiveLab çalışması olması gidi MS Research’ten çıkan bir fikir.

http://i2.wp.com/www.viralpatel.net/blog/files/singularity-operating-system.jpg?w=665

Singularity’nin tabanında Assembly ve C++ yatıyor bunların üzerinde ise Sİng# olarak geliştirilen ve C# tan biraz farklılaştırılmış bir dil bulunuyor. Aslında donanım erişimi tamamen C++ ile yazılmış fakat donanım sürücüleri Sing# ile hazırlanmış. Tüm kaynak kodlarını indirebilir, üzerinde istediğinizi yapabilirsiniz. Akademik kullanıma açık, ticari kullanıma kapalıdır. Singularity ile ilgili download paketlerini MS’in Open Source portalı CodePlex üzerinde bulabilirsiniz.

http://www.codeplex.com/singularity

En belirgin özellikleri ise .Net teki Memory Manangement  için her uygulamada ayrı “Garbage Collection” kullanması olarak gösteriliyor.

kaynaklar ve derleme: Daron Yöndem

Continue Reading

Sun Dünyanın İlk Açık Kaynak Kodlu Depolama Çözümlerininin Satışına Başladı

Sun Microsystems, kurulum hızını önemli ölçüde artıran, depolama yönetimini kolaylaştıran, geleneksel depolamanın dört katına kadar daha yüksek performans sunan ve yüzde 75’lere varan maliyet tasarrufuna olanak tanıyan dünyanın ilk açık depolama ürünlerini pazara sundu.

Sun Microsystems, Sun Storage™ 7000 serisi adı altında (kod adı: Amber Road) dünyanın ilk açık depolama sistemlerini pazara sundu. Sektör standardı bileşenler ve Sun’ın açık kaynak yazılımına dayanan bu yeni depolama ailesi, rakip depolama sistemlerine oranla çığır açan analitik yetenekler, 4 kata kadar performans artışı, 4 kat daha az enerji tüketimi, sadece 5 dakikada kurulum ve yüzde 75’lere varan maliyet tasarrufu sunuyor.

Dünyanın ilk açık depolama ürünleri olan Sun Storage 7000 ürün ailesi kapsamında ilk etapta 3 adet depolama sistemi pazara sunuldu.

Sun Microsystems Sistem Grubu Başkan Yardımcısı John Fowler, “Bu yeni sistemler, bilgiyi depolama ve bilgiye erişim biçimini radikal biçimde kolaylaştırıyor ve kurumlara yüzde 75’lere varan maliyet tasarrufu sağlıyor. Bu, depolama alanında yıllardır gerçekleşen en büyük adım. Yeni Sun Storage 7000 ailesi kurumların en önemli kaynağı olan ve hızla büyüyen veriyi depolama ve yönetme biçimini sonsuza kadar değiştirecek” dedi.

Sun Storage 7000 depolama ailesi, bir depolama sisteminin kolay analizini ve optimizasyonunu sağlayan sektörün en kapsamlı kendi kendini tamir edebilen yönetim ağını sunuyor. Kurumların işlerini olumsuz yönde etkilemeden önce sorunları teşhis etmelerini ve çözmelerini sağlıyor. Sun’ın Açık Depolama portföyü içinde duyurduğu ilk üç sistem, Solaris™, Windows ve diğer işletim sistemleri için destek, standart yüksek hızda bilgiişlem ve teyp bağlantısı ve FISHworks

Projesi (Fully Integrated Software and Hardware)’nden gelen güçlü analitik araçlarını kapsayan sektörün en kapsamlı yönetim yazılımından oluşan tam entegre bir yazılım çözümü içeriyor. Geleneksel yazılım lisansları karşısında önemli maliyet avantajı sunan bu çözüm, her bir depolama özelliği için ayrı ödeme trendini yıkıyor.

Sun ayrıca yeni “Open Storage Partner Specialty Program” adlı yeni programını ve kurumların açık depolama teknolojilerinden rahatlıkla faydalanmalarına olanak tanıyan profesyonel hizmetlerini de duyurdu. Profesyonel hizmetler; Sun Storage 7000 ürün ailesi için kurulum, birleşik depolama veri geçiş, destek, sistem yönetimi ve değer biçme hizmetlerini kapsıyor.

 

 

Continue Reading

Bilişim’08 bu hafta başlıyor

Türkiye Bilişim Derneği’nce organize edilen Bilişim’08; 19-21 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek.

Her yıl Kasım ayında Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından gerçekleştirilen Ulusal Bilişim Kurultayı’nın 25.si Bilişim’08, bu yıl Sheraton Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Etkinlikte, ülkeler için geniş çapta ekonomik kazanımlar sağlayan açık kaynaklı yazılımlar özel bir oturumda masaya yatırılacak.

Ana teması “Yakınsama” olarak belirlenen etkinlikte, sektörün gündemindeki konular 9 ayrı salonda ele alınacak.

Salonlarda Afette Bilişim, E-Dönüşüm, Coğrafi Bilgi Sistemleri, e-oyun, Çevreci Bilişim, İletişim teknolojileri, 3G, Genişbant telsiz erişim sistemleri, IPTV, Akıllı Ev, Nesnelerin İnterneti, Mobil Numara Taşınabilirliği, İnternet Güvenliği, İnternet Yönetişimi, e-imza/e-noter, Ulusal Yazılım Endüstrisi ve Küresel Rekabet, Bilişim Stratejisi, Matematiksel Bilgisayar Dili: Türkçe, Özürlüler ve Bilişim, Savunma Sanayi ve Bilişim, Spor ve Bilişim konuları değerlendirilecek.

Özellikle kamu sektöründe önemli bir harcama kalemi olarak varlığını sürdüren yazılım bedellerini ortadan kaldıran açık kaynaklı yazılımlar, Bilişim’08 çerçevesinde ayrı bir oturumda masaya yatıralacak. 20 Kasım’da gerçekleştirilecek oturumda “Açık kaynak ülke deneyimleri Türkiye için bir gelecek mi?” başlığı altında dünya ve Türkiye’deki açık kaynak yazılım süreçleri ve deneyimler anlatılacak.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli yazılım Pardus ve kamudaki kullanımı ile başarı öyküleri Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman tarafından sunulacak.

Pardus’un kullanıcısı Milli Savunma Bakanlığının deneyimleri de katılımcılarla paylaşılacak.

Dünya genelinde açık kaynak yazılım standartlarının savunucusu Open Document Format’ın Genel Müdürü Marino Marcich ile açık kaynaklı yazılımları destekleyen Sun Microsystem MySQL’in Başkan Yardımcısı Kaj Arnö de etkinlikte birer sunum yapacak.

Etkinlik ile detaylı bilgi ve program için www.bilisim.org.tr adresi ziyaret edilebilir.

Continue Reading

Dokunmasız Etkileşim (Touchless)

Aranızda .Net le ilgilenipte Mehmet Nuri Çankaya’yı tanımamanız sanırım imkansız en azından ismini bir kere de olsa duymuşsunuzdur. yok ben .net le alakam yok yada hiç duymadım diyenler de Bu adresten kim olduğunu öğrenebilirler. Gerçekten Microsoft Türkiye’nin .Net ayağındaki en bilgili kişi olması blogunu takip etmemin en ufak sebeplerinden biri yine bugün blogunu gezerken ki girdiğinizde sizde göreceksinizdir. “Dokunmasız Etkileşim (Touchless)” isimli yazısını okurken bende şaşırdım ilk başta pek bişi anlamasamda videoyu  izleyip programıda şahsen denedikten sonra gerçekten hayran kaldım.

İnsanın bilgisayar etkileşimi konusunda son yıllarda gerçekten büyük gelişmeler var bunlardan biri surface ve Bill Gates in Windows 7 ‘nin tanıtımındaki dokunmatik show’unu da görenleriniz mutlaka olmuştur.

Nedir Bu Touchless?

Bunu anlatmak için çok fazla da beklemek istemiyorum. elinizde bir kalem yada herhangi parlak renkli bir alet (oyuncak,top vb.) ile bilgisayarınızın basit bir webcam yardımıyla yazı yazabilmenize, oyun oynayabilmenize veya resim oynatmanıza (şimdilik ileride geliştirildiğinde bilgisayarı kullanabilmek hiçte uzak durmuyor.) imkan veren bi açık kaynak proje. Fikir babası ve ilk örneği geliştiren vatandaş ise Microsoft Yaz okulu öğrencisi olan Mike Wasserman. Tabik bu Mike arkadaşımız sunumunu Microsoft Labs a götürdüğünde beğeni kazanıyor ve bunu CodePlex yani Microsoft’un açık kaynak proje geliştirme ortamında online olarak yayınlamasını istiyorlar ve proje şu an CodePlex’te online ve bu projeye http://www.codeplex.com/touchless adresinden ulaşabiliyorsunuz.

Projeyi tanıtan kısa bir videoyada Nuri Çankayanın sitesinde izleyebilirsiniz.

Continue Reading

Virüsler anında sıkıştırılır

Virüsler anında sıkıştırılır Tel Aviv Üniversitesi’nden iki araştırmacı, bilgisayarların virüsleri anında tanımlayıp engelleyebilmesini sağlayacak bir sistem geliştirdi.

11/09/2008

Virüsler anında sıkıştırılır | Tel Aviv Üniversitesi'nden iki araştırmacı, bilgisayarların virüsleri anında tanımlayıp engelleyebilmesini sağlayacak bir sistem geliştirdi.

Anti-virüs programları ne kadar güncel, ne kadar cevval olurlarsa olsunlar, yeni virüs ve tehditleri bulmalarını sağlayacak güncellemelerin yazılması ve yüklenmesi belli bir zaman alır. İşte o arada bilgisayara bir şeyler bulaştıysa iş bitiktir. Ayrıca, virüs taramasının dosyaları tek tek incelemesi bir hayli zaman ve sistem kaynağı tüketir. Tel Aviv Üniversitesi’nden iki araştırmacı olan Avishai Wool ve Ohad Ben-Kohen, virüse karşı savunmayı bu seviyeden bir adım ileri taşıyacak bir sistem kurmuşa benziyor.

“Korset” adı verilen sistem, işletim sisteminin çekirdeğini yeniden derleyerek bazı “anahtar”lar yerleştiriyor. Bu anahtarlar, bilgisayarın “normal” durumlarda nasıl işlediğini analiz edip öğreniyorlar. Yeni yüklenen yazılımlar için “normal” kabul edilen davranışları da belirliyorlar. Bir yazılım “normal” dışı davranışlar göstermeye, örneğin internete bağlanmaya çalıştığı anda, Korset devreye giriyor ve yazılımı durdurarak kullanıcıyı uyarıyor.

Özellikle sunucular için çok faydalı olması beklenen Korset’in, Linux altında çalışan açık kaynaklı bir deneme sürümü bulunuyor.

Continue Reading

Firefox 3.0.1 Geçtiğimiz ay içinde güncellendi.

Mozillanın ünlü açık kaynak kodlu tarayıcısı firefox 3.0 sürümü 3.0.1 sürümüne güncellendi. Bu sürümle birlikte aşağıdaki bir kaç hata giderildi.

 • 3 Kiritik hata giderilmiş durumda.
 • Bazı Stabilite sorunları giderilmiş.
 • Açılıştaki kotu yazılım denetimi sorunu düzeltilmiş.
 • Bazı durumlarda ortaya çıkan SSL sertifikası sorunu giderilmiş.
 • Domain uzantısı tanıma sorunu düzeltilmiş.
 • Firefox 2 ve 3 sürümlerinin aynı dizine yüklenmesinden dogan sorun düzeltilmiş.
 • Sayfa yazdırmada çıkan sorunlar düzeltilmiş.
 • ADSL PPP Bağlantısı kullanan Linux kullanıcılarının bazı açılışlarda offline olarak açılması sorunu giderilmiş.

Yukarıdaki güncellemelere bakılırsa bu sürümü yüklemekte fayda var. En güncel türkçe firefox sürümü çekmek için tıklayın.

Peki nedir FireFox u özel kılan özellikler bizlerde buna bakalım hepbirlikte.

 • Akıllı Konum Çubuğu: Daha önce girmiş olduğunuz siteyi hatırlayamadınız. yada başını biliyorsunuz sonunu bir türlü aklınıza getiremediniz işte bu durumda “akıllı konum çubuğu” imdadınıza yetişiyor. Daha önce girmiş olduğunuz sitenin bi kaç harfini girdiğinizde bununla ilgili tüm siteler aşağıya doğru açılır şekilde karşınıza geliyor.

 • Tek Tıkla Yer İmi Eklemek: Konum Çubuğundaki en solda yer alan yıldız işareti tek bir tıklama ile siteyi yer imlerinize ekleyebiliyorsunuz.

 • Güvenlik ve Gizlilik: anlık site kimliği, ebeveyn kontrolü, parola yöneticisi gibi içeriklerle size hata yapma olasılığınızı minimuma indirecek eklentiler sağlayabilmesi de bir diğer önemli özelliği.

Tabi bunlar kısaca en çok göze çarpan özellikler ve gerçekten de işinize yarayacağına inandığım özellikleri ayrıca hızına hiç değinmeyeceğim belki sisteminizi yoruyor gibi gözüksede ( celeron 2.4 işlemcili bi makinada 100mb varan ram kullanımı ) aslında oldukça stabil çalışıyor.

Detaylı bilgi için : http://www.mozilla-europe.org/tr/

Continue Reading