2009 Neden İyi Geçti?

2009

Uzun zamandır Mim almıyordum. Gerçi hoş pek Mim’de dönmüyor piyasada artık eskisi gibi ya da ben göremiyorum. Sağolsun Oğulcan geçtiğimiz haftanın anlamına uygun bir Mim yollamış. Mim’i başlatan ise severek takip ettiğim Hasan Başusta olmuş. İkisine de buradan sevgilerimi yollayarak Mim’i cevaplamaya geçiyorum.

Yılbaşı akşamı aslında bu konuda olumsuz bir yıl geçirdiğimi yazmıştım, tabi ki bu sadece KPSS noktasından bakıldığında böyle. Aslında gerçekten güzel şeylerde olmadı değil 2009 bunlara kısaca bakalım nelermiş?

  • Friendfeed’ten sımsıcak dostluklar edindim. Ankara’da mangal yaptık, Konya’da buluştuk, Bursa’da bir çok yeni arkadaşla yüz yüze tanıştık.
  • Selçuk Üniversitesi Bilişim Topluluğu olarak biraz durgun bir dönem geçirdik gibi görünse de yıllardır hep kıl payı kaçırdığımız “BİLMÖK 2010” u Konya’ya Ankara dışında bir Anadolu şehrine taşıyabildik.
  • Okulumu bitirdim, aileme ve memleketime kavuştum, okul arkadaşlarımıda özlemedim değil ama yine arada görüşüyoruz sonuçta… :)
  • Her ne kadar KPSS istediğim gibi geçmese de ücretli öğretmenliğe başladım. Bir yandan da KPSS’ye tekrar hazırlanmaya başladım. Bu sefer daha ciddi bir şekilde hem de…
  • Aslında en önemlisi sağlığımız, mutluluğumuz, halimiz, vaktimiz yerinde olması değil mi?

Son olarak ta yeni yılın tüm dostlarıma tüm insanlığa, sağlık, huzur, bol kazanç, ve mutluluk getirmesi dileğiyle Mim’i paslamaya geçiyorum. Bursa’da ki tüm etkinliklerde birlikte olduğumuz Can ve Şehnaz Paçacı ailesine, Muharrem Ata‘ya, F. Batuhan İçöz‘e ve Onur Yılmaz‘a yolluyorum.

Continue Reading

Cebit 2009 ve İstanbul gezisi

Bu hafta sonu benim için gerçekten zevkli ve bir o kadar muhteşem geçti. Çünkü İstanbul’a gidip bol bol gezip Cebit’te dostlarımla görüşme fırsatım oldu. Neler mi yaptım?

http://www.resimmax.com/data/media/5/www.resimmax.com_istanbul_bogazi.jpg

Cumartesi sabah saat 07.30’da kalkıp saat 09.00 Güzelyalı – Kabataş hızlı feribotu ile Kabataş’a geçtim ve Beşiktaş Deniz Müze’sinde askerliğini yapan kardeşim, kankam İsmail Çiftçi’yi ziyaret edip. Ailesinin yollamış olduğu eşylaarı teslim ettim saat 13.00 e kadar yanında kalıp sohbet ettikten sonra önce BEşiktaşta bi tur attım ardından otobüsle Mecidiyeköy’de çalışan Murat Öztürk’ün yanına geçtim. Biraz muhabbet ettikten sonra Metrobüs ile  abisi  Yunus Öztürk’ü görmek için Küçükçekmece Sefaköy’e geçtim ve akşam 18.00’e kadar çok güzel zaman geçirdim. Buradan kendisine acil şifalar diliyorum. Saat 18.00’de zeytinburnu tramvay istasyonuna doğru Mevlüt Altunterim ile görüşmek için yola çıktım. Zeytinburnu tramvayı ile Topkapı’ya gelip oradanda otobüs ile Tuzlaya geçip sonrasında dolmuş ile Gebze’ye geçmek 2 saatten fazla sürsede İstanbul’un her yerini gördüm sanırım. :) Mevlüt abinin ailesi ile tanışmak, onlarla sohbet etmekte gerçekten çok hoştu yediğim güzel yemekler ve sıcak sohbetleri kısaca yaptıkları herşey için çok teşekkürler. :)

http://i1.wp.com/www.ionstopper.com/en/images/cebit-bilisim-euroasia.gif?resize=320%2C320

Sabah Mevlüt abinin eski ortağı Hakan ile Beylikdüzü’ne geçtik ve ziyaretçi girişi açılmadığı için saolsun beni katılımcı girişinden içeri aldı. :) Biraz standta kaldıktan sonra Friendfeed’ten tanıştığım  ve gerçekten çok sevdiğim Ömer Ekinci ile Desnet Standında görüştüm. Daha önce tanıdığım İbrahim Uzun ve yine Friendfeed’ten takip ettiğim Seviye Kaloğlu, Tuba Tirin, Xing ekibinden Natali Yeşilbahar, Pelin Ayan, Kariyergenc kurucusu genç girişimci arkadaşımız Nurettin Özdağan ile görüşüp sohbet etmek gerçekten benim için Cebit’e anlam kattı. )

İlgilerinden dolayı hepsine ayrı ayrı teşekkür eder ve bir dahaki İstanbul maceramda tekrar görüşmeyi çok isterim. :)

Continue Reading

Mobil Star, Mobil yıldızını seçiyor.

Mobil Star, mobil uygulama geliştirme yarışması, Microsoft Türkiye ve Turkcell’in ortaklaşa başlattığı,  Türkiye’de mobil platformda uygulama geliştirebilenlere yeni bir fırsat sunuyor. Yarışma sürecinin genelde eğitim süreci şeklinde planlanması ve bir çok ilde yapılan seminer ve etkinliklerin olması ise bu konuda bilginizin olmaması halinde bile kendinizi geliştirebilmenize olanak sağlıyor.

Yarışmada en önemli iki nokta bulunmaktadır bunlardan ilki Windows Mobile kullanmanız gerekmekte, ikinci nokta ise Windows Live Servislerini kullanmanız gerekiyor.

Aslında son başvuru tarihi bitti başvuran arkadaşların ne gibi peojelerle başarı sağladığını görmek açısından taki etmekte fayda olduğunu düşündüğüm yarışmanın detaylarına Mobil-Star linkinden ulaşabilirsiniz.

Continue Reading

Vista alanlar, Windows 7’ye ücretsiz geçecek

Daha önce bazı Microsoft ürünlerinin çıkış tarihleri ile ilgili doğru tahminler yapan bir blog’da ilginç bir iddia dile getirildi.

http://i0.wp.com/www.computerworld.com.tr/resim/cache/windowsse7en_thumb240.jpg?w=665

Buna göre bir türlü istenilen düzeye erişmeyen Vista satışlarını artırmak isteyen Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 7’yi amacına ulaşmakta kullanacak. İddiaya göre Microsoft 31 Ocak 2010’a kadar sürecek uygulama ile Windows Vista alanlara ücretsiz Windows 7’ye terfi imkanı sunacak. Aynı site daha önce de Microsoft’un Window 7’yi 2009 yılı sona ermeden piyasaya süreceği iddiasını gündeme getirmişti. Microsoft’tan yapılan açıklamada konu ile ilgili söyleyecek yeni birşey olmadığı ifade edildi. Benzer bir uygulamayı XP’den Vista’ya geçiş yapacak olan kullanıcılara için gerçekleştiren Microsoft, bu konuda yaşanan sıkıntılar sebebi ile eleştirilmişti.

kaynak: ComputerWorld

Continue Reading

Blog Yazarlığı Anketi.

Bayram sonrası bir türlü kendime zaman ayıramıyorum bırakın blog uma bakmayı google readerımı bile açamadım. Ama artık biraz daha sakinleşmeye temposunu birazcık daha azaltmaya başladım hayatın son bir yolculuğum daha kaldı bu gece Konya’ ya dönüyorum böylece son 1 ayda 3.  ve sonuncu  git gelim olacak. :)

Neyse kendimden daha sonra yinede bahsederim asıl konumuza dönelim. Volkan Yılmaz arkadaşımızın bloğunu sürekli takip ediyorum ve gerçekten blog dünyasında 4. yılını dolduran ender insnalardan biri olması ile tecrübe ettiğim bir çok tavsiyesiye yer veriyor kendi bloğunda. Yine bloğunu takip ederken tüm blog yazarlarını yakından ilgilendiren bir konuyuda sizlerle paylaşmak istedim. direk alıntı yapıyorum orjinalliği korumak adına buyrun arkadaşlar.

Merhaba sevgili arkadaşlar 15 Ocak tarihinde sona erip sonuçları açıklanacak bir anket olan Türkiye’de Blog Yazarları başlıklı ankete blog yazarıysanız bu adrese giderek katılmanızı rica ediyorum.

Bu anket Internet‘te sosyal ağlar, bloglar ve yeni nesil medya temalı bir akademik çalışma için kullanılacaktır, bu yönde blog yazarlarının bilgi ve tecrübelerine başvurmak istemişler.

Anketi hazırlayan Murat, FriendFeed başlığında anketi hazırladığı zamanda 15 Aralık’da sonuçları açıklama hedefiyle yola çıksa da düşük bir katılım olmasından dolayı süreyi 15 Ocak tarihine kadar uzattı ve destek istedi, bu tarihe kadar siz de eğer bir blog yazarıysanız minik anketi doldurabilir ve bu çalışmaya katkı sağlayabilirsiniz.

 

Siz de bunu diğer blog yazarlarına duyurmak isterseniz adresi: http://twshot.com/?6YL

Katılımlarınızı bende bekliyorum ve unutmayın blog ve blog kullanımı birbirimize verdiğimiz destekle gelişecektir.

Continue Reading

Nokia,Turktelekom ve Turkcell’den 3G açıklamaları.

3G ihalesinin tamamlanmasından sonraki ilk açıklamalar gelmeye başladı.

Türkiyenin telekominikasyon alanındaki 3 büyük şirketinden gelen açıklamalar ise şu şekilde.

Türk Telekom: “Türk Telekom olarak, 3G ihalesinin gerçekleştirilmiş olmasını sektörümüz adına olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. 3G lisanslarının dağıtılmasıyla, telekom alanındaki yatırımların artmasını bekliyoruz.Türk Telekom’un yakınsama vizyonunu destekleyecek olan 3G teknolojisinin, birçok yeni ürün ve hizmeti Türk Telekom Grup şirketlerinin müşterilerine sunmamıza katkıda bulunacağı inancındayız. Bu şekilde, 3G destekli cep telefonları ile Videofon arasında görüntülü konuşma olanağının yanı sıra pek çok yeni hizmeti sunmaya başlayacağız. Bu vesileyle, uzun süredir beklenen 3G ihalesinin telekomünikasyon sektörüne ve tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyoruz.”

Turkcell adına Genel Müdür Süreyya Ciliv: “858 milyon YTL teklif verip en geniş bandı aldık. Bu banttan müşterilerimize en iyi hizmeti sunacağız. Bu frekansı kullanma hakkını alırken 1 milyar YTL’ye yakın bir kaynak yaratmak önemli. Üçüncü nesil bizi gerçekten mobil çağına götürecek. Kablosuz ve mobil ortamda internete hızlı ve kaliteli şekilde ulaşmak mümkün olacak. Mobil televizyon hizmeti ve mobil telefondan görüntülü görüşmek de mümkün olabilecek. Bu kriz ortamında milletimize 858 milyon YTL kaynak yarattığımız için büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Nokia adına Türkiye Genel Müdürü Imfred de Jong: “Hızlı ve kaliteli bağlantı sayesinde, internet her geçen gün daha kişisel ve mobil bir hale geliyor. Nokia olarak 3G teknolojileri ile kullanıcı deneyimlerinin gelişmesini, erişim hızının artmasının ve farklı pek çok yeni servisin yaratılmasını bekliyoruz. Türkiye’de kullanıcılar, teknolojik yenilikleri çok hızlı benimsiyor.Nokia’nın sunduğu 3G uyumlu modellere, ihalenin tamamlanmasıyla birlikte bu ürünlerin özelliklerinden daha fazla yararlanmak olanaklı olacağı için, kullanıcıların daha fazla ilgi göstereceği görüşündeyiz.”

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Gerçekten beklenildiği gibi 3G bizi yeni bir devire götürebilecek mi ?

Continue Reading

3G ihalesi sonuçlandı

Üçüncü nesil (3G) mobil haberleşme sistemi kurulmasına ilişkin ihalede A tipi lisans kullanma hakkını Turkcell, B tipi lisans kullanma hakkını da Vodafone, C tipi lisans kullanma hakkını da Avea kazandı.

3G ihalesi sonuçlandı

3G ihalesinde üç ayrı lisans için yapılan ihaleye Vodafone, Turkcell ve Avea katıldı. İlk ihale geçen yıl yapılmış, ancak içerisinde numara taşınabilirliği olmadığı için sadece Turkcell teklif vermiş ve ihale iptal edilmişti.

Bu gün sonuçlanan ihalenin ardından 3G lisansları sahiplerini buldu. 3G çalışmaya başlamasından sonra ise hayatımızda büyük değişiklikler gerçekleşecek.

DEVLET 1 MILYAR 900 MILYON YTL KAZANDI

Devlet, yapılan 3N ihalesinde Turkcell KDV dahil 858 milyon YTL, Vodafone 600 milyon YTL, Avea da 512 milyon YTL olmak üzere 1 milyar 970 milyon YTL gelir elde etti.

A lisansını Turkcell kazandı

A tipi lisanslar için yazılı teklifler alınırken, Vodafone 298 milyon euro, Turkcell 287 milyon euro, Avea 285 milyon euro önerdi.

Açık artırmada ise Turkcell 358 milyon euro önerirken, Avea 348 milyon euroda kaldı. Vodafone ise ilk turda ihaleden çekildi. Böylece ihaleyi kazanan firma Turkcell oldu.

B tipi lisans ihalesinde iki katılımcı olan Vodafone da Avea da 250 milyon euro yazılı teklif verdi.Ancak ikisi de sözlü teklif vermeyince kazanan kura ile belirlendi. Kurada şans Vodafone’a güldü ve B tipi lisansı kazanan firma oldu. Avea, C tipi lisans ihalesi için katılımcı tek firma olarak 214 milyon euro teklif verdi ve ihaleyi kazandı.

3G, yaza doğru hizmete girecek

İhale sürecinin tamamlanmasının ardından operatörler hazırlıklarına başlaması bekleniyor. 3G’nin devre girmesinin ise Haziran ayını bulacağı düşünülüyor.

Farklı lisanslar ne anlama geliyor

3G ihalesi tamamlandı. Peki, ihalede ki lisans tipleri neyi ifade ediyor?

Tüm kablosuz cihazlar haberleri sağlarken bir frekans kullanırlar. A tipi lisans almaya hak kazanan şirket 45 Mhz üzerinden haberleşmesini sağlayacak. B tipi lisansta frekans hızı 35 Mhz, C tipi lisansta ise 30 Mhz.

Frekansın yüksek olması getireceği avantajda, haberleşme sırasında daha az veri kaybı ve daha iyi iletişim anlamına geliyor. Ayrıca kapalı mekanlarda veri aktarımında hız kaybı azalıyor ve kesinti oranı azalıyor. Bunun yanında frekansın yüksek olması uzaklığa bağlı hız düşüşünü de azaltıyor. Kısacası frekans ne kadar yüksek olursa veri aktarım hızı o kadar iyi, kesintisi o kadar az oluyor

JET ONAY

Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) ihalesine ilişkin İhale Komisyonu kararı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylandı.

BTK’dan yapılan yazılı açıklamada, bugün yapılan “IMT-2000/UMTS Hizmet ve Altyapılarına İlişkin İhale”de Vodafone İletişim Hizmetleri A.Ş, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ve Avea İletişim Hizmetleri A.Ş’nin teklif verdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, ihalenin BTK Başkan Yardımcısı Orhan Öge başkanlığındaki İhale Komisyonu tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi. A tipi lisansın 358 milyon Avro KDV’ye Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş’ye, B tipi lisansın 250 milyon Avro KDV’ye Vodafone İletişim Hizmetleri A.Ş’ye ve C tipi lisansın ise 214 milyon Euro KDV’ye Avea İletişim Hizmetleri A.Ş’ye ihale edildiği bildirildi.

İhalenin toplam bedelinin KDV dahil 970 milyon Euro olarak gerçekleştiğinin kaydedildiği açıklamada, İhale Komisyonu kararının BTK tarafından alınan karar ile onaylandığı belirtildi.

Ayrıca, 3G ihalesiyle lisans alacak işletmecilere 500 AR-GE mühendisi çalıştırma yükümlülüğü getirildiği, özellikle genç ve eğitimli işgücü açısından yeni istihdam alanlarının açılacağı da vurguladı.

Kaynak: Hürriyet

 

Continue Reading

Microsoft’un açık kaynak kod işletim sistemi “Singularity”

Asıl misyonu neyin nasıl yapıldığını göstermek amacıyla yıllar öncesinde başlayan bir proje olan Singularity. çıkış sebeplerine baktığımızda tıpki Photosyth ın LiveLab çalışması olması gidi MS Research’ten çıkan bir fikir.

http://i2.wp.com/www.viralpatel.net/blog/files/singularity-operating-system.jpg?w=665

Singularity’nin tabanında Assembly ve C++ yatıyor bunların üzerinde ise Sİng# olarak geliştirilen ve C# tan biraz farklılaştırılmış bir dil bulunuyor. Aslında donanım erişimi tamamen C++ ile yazılmış fakat donanım sürücüleri Sing# ile hazırlanmış. Tüm kaynak kodlarını indirebilir, üzerinde istediğinizi yapabilirsiniz. Akademik kullanıma açık, ticari kullanıma kapalıdır. Singularity ile ilgili download paketlerini MS’in Open Source portalı CodePlex üzerinde bulabilirsiniz.

http://www.codeplex.com/singularity

En belirgin özellikleri ise .Net teki Memory Manangement  için her uygulamada ayrı “Garbage Collection” kullanması olarak gösteriliyor.

kaynaklar ve derleme: Daron Yöndem

Continue Reading

Microsoft Yazılım Geliştiriciler Zirvesi

Microsoft Yazılım Geliştiriciler Zirvesi

2008
yılının son günlerinde yaklaşırken yurt dışında Microsoft’un Professional
Developer Conference’ı sonrasında Türkiye’de de Microsoft Yazılım Geliştiriciler
Zirvesi 3 Aralık
‘ta Sheraton’da gerçekleşecek. Bu sene “Derinlere
dalıyoruz
” sloganı ile yola çıkılan günde benim de Silverlight 2.0
oturumum yer alıyor. Aktivite ağırlıklı olarak kurumsal katılımcılara hitap
edecek.

Katılım öncesi kayıt olmak için
buradan
ilerleyebilirsiniz.

Kaynak: Daron Yöndem

Continue Reading
1 2 3 5