3D Araba Yarışları

En eğlenceli oyun türlerinden biri olan araba yarışları, 3d teknolojisinin gerçeğe yakın görünümleri ve gelişmiş tasarımları sayesinde kullanıcılardan büyük beğeni toplamaktadır. 3doyunlar arasında her yaş grubunun severek oynayabileceği oyun türlerinin başında gelen araba yarışları sayesinde eğlenceli ve heyecanlı vakit geçirmeniz mümkün olmaktadır.
Rakip olarak bilgisayar ya çevrimiçi bağlantı sayesinde gerçek bir kullanıcı seçebileceğiniz araba yarışları, pek çok farklı oyun seçeneği ile yer almaktadır. Genellikle hıza dayalı yarışlar içeriği ile geliştirilen bu tür oyunların çok sayıda parkur ve etaplar olarak düzenlenmesi sayesinde oyun amacı aynı olsa da farklı ortamların ilgi çekiciliği sayesinde sıkılmadan oyun vaktinizi değerlendirebilmenize olanak tanınmaktadır.

Araba Yarışı Oyunları Nelerdir?

Çok tercih edilmesi sayesinde 3d oyunlar arasındakini yerini alan ilk oyun türlerinden biri olan araba yarışları, internet üzerinden kolay ulaşılabilmesi ve herhangi bir ek ücret talebi olmadan kullanıcılara sunulması ile büyük avantaj sağlamaktadır. Bilinen araba yarışlarından farklı olarak park etme oyunları, off road oyunları, iş makinesi araçları ile ilgili oyunlar ve safari yarışları gibi pek çok farklı oyun türü bulunmaktadır.

Continue Reading

Knight Online Yapımcılarından Rode Online incelemesi

rode
RODE Online (Rise of Dragonian Era), tamamen Türkçe ve ücretsiz bir MGame oyunudur. Türkiye’de oldukça popüler olan Knight Online oyununun yapımcısı MGame’in Türkiye pazarına sunduğu en büyük ikinci oyun olarak bilinmektedir.
rode
Ejderha savaşlarını konu alan oyunda, 3 Ejderha Lordu; Firean, Azurian ve Deablo’nun 1200 yıl önce Piral Kıtası’ndaki savaşlarında, Firean ve Azurian’ın Deablo’yu ölümcül bir şekilde yaralamasının ardından, Deablo hızla uzaklaşmış ve iyileşmek için saklanmaya başlamıştır.
Firean ve Azurian ise kendi bölgelerine geri dönerek, yeni bir gelecek için kendi planlarını yapmaya başlarlar. Güçlerini toparlamak için savaştan dolayı harap olan kabilelerden hayatta kalmayı başaran 6 kabilenin de desteğini almaya karar verirler.Ve işte hikayenin bu noktasında oyuncular, Deablo’nun geri dönüşüne karşı, seçtikleri ulusun bir üyesi ve bir Ejderha Efendisi olmak için yola çıkarlar.
Oyunda, Firean ve Azurian olmak üzere iki ulus bulunmaktadır. Oyuncular seçtikleri ulusa göre 6 farklı ırktan birini seçerek Piral Kıtası’nın kurtarıcısı olacakları maceralarına başlarlar.
RODE Online, muhteşem grafiklerinin yanı sıra her oyuncunun seçtiği ulusa göre 12 farklı ejderhadan birini seçmesini, kendi ejderhasını yetiştirmesini ve havada savaşlara katılmasını mümkün kılıyor. Geliştirilebilir binekler ve bu binekleri birleştirerek yeni binekler elde etme özellikleri ile ilgi çeken RODE Online, online oyunların vazgeçilmez özelliklerinden biri olan PVP (Oyuncular Arası Savaş) konusunda da gelişmiş özelliklere sahip. Açık dünya veya belirli alan savaşlarında,oyuncular birbirlerine karşı savaşarak kazandıkları şöhret puanları ile daha gelişmiş ekipmanlara sahip olabiliyorlar.
Ayrıca oyunda, online oyuncuların “grind” olarak bildikleri,sürekli yaratık keserek seviye atlama sistemi de eğlenceli ve anlamlı bir hale getirilmiş. Öldürülen her yaratık oyunculara lot puanları olarak geri dönüyor ve her 50 lot puanında, 5 karttan birini seçerek, rastgele ödüller kazanıyorsunuz. Yaratıklardan düşen işe yaramaz eşyalar da işe yaramaz olarak kalmıyorlar. Envanterden ulaşılabilen Büyü Kutusu yardımı ile bu eşyaları birleştirerek daha işe yarar eşyalar elde etmek mümkün. Aynı zamanda yaratıklardan düşen değersiz ekipmanlar da binek veya ejderhalara yedirilerek, seviye atlatmak için gerekli olan sadakat değeri arttırılabiliyor.
RODE Online hakkında detaylı bilgi almak için; www.rode.netgame.com
Kayıt olmak için; www.rodeonline.com
Continue Reading

GameFest, Sony PlayStation’ın gerçekleştirdiği ilk resmi PlayStation festivali!

img1-3dffa12b-79ff-41e9-85ed-f065463a8481

Oyun severleri ve eğlence tutkunlarını bir araya getiren Sony PlayStation GameFest, oyun dünyasının fantastik kurgusunu, parti atmosferiyle birleştiriyor. Ortaya oyun ve gerçeği bir arada sunan, şimdiye kadar hiç deneyimlenmemiş yeni bir eğlence anlayışı çıkacak.

img1-3dffa12b-79ff-41e9-85ed-f065463a8481

Festivalin ilk akşamı elektronik müziğin başarılı ismi Bedük’le taçlanıyor. Bedük tüm oyun ve eğlence tutkunlarını şarkılarıyla coşturarak Sony PlayStation Gamefest heyecanını doruk noktaya taşıyacak.

İki gün boyunca başta FIFA 13 ve PES 13 büyük turnuvaları olmak üzere efsaneleşmiş ve yepyeni PlayStation oyunları katılımcıları birer GameFest tutkunu haline getirecek.

img2-3dffa12b-79ff-41e9-85ed-f065463a8481Kozlarını paylaşıp adını altın harflerle oyun tarihine yazdırmak isteyen futbol severler, PES 13 ve FIFA 13’te marifetlerini gösterecek. DanceStar Party Hits, Sports Champions 2 gibi PlayStationMove oyunlarıyla ve WipEout: 2048 ile PS Vita’da anlık yarışmalar düzenlenecek. Bütün PlayStation oyunlarının doyasıya oynanacağı eşi benzeri olmayan bir deneyim yaşanacak.

PES 13 ve FIFA 13 turnuvalarında ilk dörde girenler linkteki muhteşem ödülleri kazanacak!

http://www.playstationgamefest.com/index.php/app/awards

İki gün sürecek nefes kesen karşılaşmalar, fantastik anlar, Dinamo FM DJ’leriyle kesintisiz eğlence, üniversiteli amatör grupların canlı performansları ve profesyonel dans şovlar GameFest’i unutulmaz bir festivale dönüştürecek.

www.playstationgamefest.com
www.facebook.com/playstationtr
www.twitter.com/playstationtr

Bir bumads advertorial içeriğidir.

Continue Reading

Değişim için “Tek Sony ”

1335768810_Mohsen_Noohi

Sony, elektronik iş kolunu yeniden canlandırmak, büyümeyi sağlamak, yeni değer yaratmak ve güçlü bir küresel şirket haline gelmek amacıyla dönüşümü başlattı.

Sony Mohsen Noohi
Sony Corporation (“Sony” veya “Şirket”), kurulan yeni yönetim ekibi altında bir dizi stratejik inisiyatifin hayata geçirileceğini açıkladı. Tüm Sony Grubu’nun güçlü yönlerinden yararlanan hızlı bir karar alma yaklaşımının “Tek Sony” çatısı altında uygulamaya konmasıyla birlikte Sony, bir yandan elektronik iş kolunu yeni değerler yaratmak üzere yeniden canlandırıp, büyütürken, diğer yandan da Eğlence ve Finansal Hizmetler iş kollarının istikrarlı faaliyetlerini daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Elektronik iş kolunun dönüşümünü hedefleyen başlıca inisiyatifler arasında şunlar bulunuyor:

  • Ana iş kollarının güçlendirilmesi (Dijital Görüntüleme, Oyun, Mobil)
  • Televizyon iş kolunun yeniden kara geçirilmesi
  • Gelişmekte olan pazarlardaki iş kollarının genişletilmesi
  • Yeni iş kolları yaratılması ve inovasyona ivme kazandırılması
  • İş portföyünün yeniden düzenlenmesi ve kaynakların en etkili şekilde kullanılması

Hedef: Üç yılda grup genelinde 79,96 milyar Euro satış rakamına ulaşmak

Sony, yukarıdaki tedbirlerin hayata geçirilmesiyle, 31 Mart 2015 tarihinde sona erecek olan mali yılda (“MY14”) elektronik iş kolunda 56.44 milyar Euro tutarında satış gerçekleştirmeyi ve yüzde 5’lik faaliyet kar marjına ulaşmayı, Sony Grubu genelinde ise 79,96 milyar Euro tutarında satış rakamına, yüzde 5 faaliyet kar marjına ve yüzde 10 özkaynak karlılığı oranına ulaşmayı hedefliyor.

Sony Avrupa yeniden yapılandırılıyor

Ana iş kollarını güçlendirmek için çalışmalar yürütecek ve kaynaklarını büyüme vaat eden alanlara aktaracak olan Sony, bir yandan da şirket merkezini, iştiraklerini ve satış şirketi örgütlenmesini, operasyonel etkinliklerin daha da iyileştirilmesi amacıyla yeniden yapılandırıyor.

Sony Orta ve Güneydoğu Avrupa Bölgesi Mohsen Noohi’ye emanet

Yeniden yapılandırma dahilinde, iş kollarının ve süreçlerinin sadeleştirilmesi, müşteriye cevap verebilirliğin artırılması ve karar alma sürecinin hızlandırılması amacıyla Sony Avrupa tarafından geniş ölçekli organizasyonel değişiklikler gerçekleştirildi. Bu kapsamda, Sony Eurasia A.Ş. Genel Müdürü Mohsen Noohi’ye de yeni sorumluluklar verildi. Noohi, Orta ve Güneydoğu Avrupa’yı da içine alan bölgenin yönetimine atandı. Yeni görevinde Noohi, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan’ın da dahil olduğu bölgedeki 20 ülkeden sorumlu olacak. Noohi, bir sonraki açıklamaya kadar, Türkiye operasyonundaki sorumluluklarını da sürdürecek. Noohi’nin bölge yönetim merkezi Budapeşte olacak.

Sony Türkiye operasyonlarına ve yatırımlarına devam etmekte kararlı

Pazarın ihtiyaçlarına göre kendini sürekli olarak uyarlayan ve yeniden şekillendiren Sony Türkiye, en önemli varlıkları olan ürünleri, markası ve çalışanlarına yatırım yapmaya devam ediyor. Bu yaklaşımı sayesinde 2002 yılından bu yana %800’ün üzerinde büyüme kaydeden şirket, halen 2014 yılında 1 milyar Euro perakende satış rakamını yakalama hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor. Sony Türkiye, dijital görüntüleme, oyun ve ev ses sistemleri gibi önemli kategorilerdeki güçlü pazar liderliğini koruyor. Son üç yıl içinde, dizüstü bilgisayar pazarı iki kat büyürken, Sony VAIO satışlarının altı kat artması sayesinde Sony Türkiye dizüstü bilgisayar iş kolunda güçlü bir başarı elde etmiş oldu. Ayrıca, Türkiye’deki Düz Ekran Televizyon pazarı da büyümesini sürdürürken Sony, doğru ürün gamı ile müşterilerine hizmet etmek üzere yerel ölçekteki üretim faaliyetlerine de yatırım yapıyor.

2012 boyunca beş ekran stratejisine yatırıma devam

Sony, 2012 yılı boyunca televizyon iş kolunda yerel ölçekte yatırımlar yapmaya devam edecek. Şirket, televizyon, kişisel bilgisayar, tablet bilgisayar, cep telefonu ve PS®Vita’yı içine alan beş ekran stratejisini daha da geliştiriyor. Sony, yeni cep telefonu Sony Xperia™ ile akıllı telefon segmentini yeniden tanımladı. Sony Mobile Communications, 2012 yılında geçen yıla göre akıllı telefon pazarında yüzde 100 büyümeyi ve 250 bin adetlik satış rakamına ulaşarak, yüzde 10 pazar payı elde etmeyi hedefliyor. Sony, Türkiye’nin dört bir yanındaki 36 şehirdeki 84 Sony Center’ın yanı sıra büyük perakende satış mağazalarındaki varlığı ile tüm belli başlı ana caddeler ile alışveriş merkezlerinde yer alıyor. Tüm bu iyileştirmeler ve inovasyonlar ile birlikte, şirket, Sony’nin Türkiye’deki faaliyetlerini devam ettirmek ve ülkeye yatırım yapmaktaki kararlılığını da gözler önüne seriyor.

Continue Reading

“Beni hackleyebilir misin?”

Uzun zamandır takip ettiğim ve Türkiye’de Network ve Güvenlik konularında başarılarını örnek aldığım kişi olan Huzeyfe Onal ve ekibinin IstSec ile geçen hafta güzel bir konferansa imza attıklarını duyurmuştum. Bir önceki yazımda… Bu hafta’da IstSec’in ikinci gününde yer alan ve Huzeyfe Önal tarafından geliştirilen sistem üzerinde bir yarışma gerçekleştirildi ama biraz da gizli kalmak isteyen arkadaşların ön plana çıkmak istememelerinden olsa gerek ki yarışmada bunu başarabilen olmadı ve sonrasında da online olarak bunu başarılabileceğini düşünerek CTF’yi İnternet üzerinden yapılması kararını vermişler.

Yarışmayı Huzeyfe Hoca’nın bloğunda ki alıntı ile kendi kelimeleri vasıtasıyla tanıtımını yapmak istedim;

Hep tartışılmıştır Türkiye’de hackerların sayısı ve kalifiye oranı… 8-9 yıldır az çok bu işin içerisinde biri olarak pek kalifiye hackerimiz olmadığını düşünürüm(çok iyi olanlarin varlığını da biliyorum). Zira bizde hacking  daha çok defacement, “kendi tabirleriyle index atma” üzerine kurulu. Güvenlik dünyasının önde gelen firmalarının hazırladığı  siber tehdit raporlarında da bu düşünceme kanıt olacak sonuçlar var.

IstSec organizasyonlarında bu tip hacker arkadaşları CTF yarışmasına davet ettik ama hepsi bir şekilde uzaktan seyretmeyi seçti. Biz de madem kendinizi göstermek istemiyorsunuz size online bir yarışma açalım kendinizi gösterin dedik ve HackMe!yarışmasını açtık. Şimdilik sunucu kurulum işlemleriyle boğuşuyorum, çok yakın zamanda yine buradan ve çeşitli ortamlardan duyurusunu okuyacaksınız.

HackMe! yarışmasının amacı sistemler üzerinde alınan basit güvenlik önlemlerinin ne kadar hayat kurtarıcı olacağını ve yine sistemler üzerinde alınmayan basit güvenlik önlemlerinin nelere yolaçabileceğini göstermek. Yani ortada  çeşitli güvenlik açıklıkları içeren bir/birkaç sistem var ve sizlerden bu açıklıkları bulup sistemi ele geçirmeniz isteniyor. Hediyesi ise gayet tatmin edici:) (bkz:IstSec CTF hediyesi). Sistem kesinlikle hacklenemez değil, sadece hackleme için biraz bilgi ve bu bilgiyi kullanabilecek tecrübe gerekiyor.

IstSec’de Akşam gazetesinden bir arkadaşla bu konuyu konuşmuştuk sağolsun o da duyurusunu yapmış (başlığa bakarak aldanmayın, klasik medya oyunu başlık,  yoksa böyle birşey elbette denilmez:)

http://www.aksam.com.tr/2009/12/19/haber/cumartesi/527/zekasina_guvenen_hacker_varsa_beni_hack_lesin_.html

Bakalım bu şekilde başarabilecekler birileri çıkacak mı?  Bunu zaman gösterecek.

Continue Reading

Oyun oynarken joystick değilde tüm bedeninizi kullanmak ister misin?

Microsoft’un Xbox 360 için geliştirdiği ve hala geliştirilmeye devam eden ve Los Angeles’ta düzenlenen E3 fuarında tanıtılan projesi Project Natal’dan behsedeceğim sizlere. Bir çoğumuz Nintendo Wii’yi görmüşüzdür tek bir kumanda ile vücud hareketlerimizi algılayarak daha rahat bir etkileşim sağladığı için sanırım son dönemin en etkili oyun konsolu oldu. Microsoft yeni projesi ile bu deneyimi biraz daha geliştirerek tüm vücudunuzu tanıyarak hiçbir kumandaya ihtiyaç duymadan oyun oynamanıza imkan tanıyacak…

Sistemin sadece insan yüzünü ya da belli bir bölümünü tanımadığını tüm vücudu tanıma prensibi üzerine çalıştığı açıklanırken, oyunlarda etkileşimli bir iletişimin de kapılarının açıldığı belirtildi. Yarış oyunlarından, kişisel oyunlara, futboldan bire bir iletişime kadar farklı alanlarda kullanılabilen etkileşim teknolojisi yardımı ile oyunlardan alınan zevki artırmak mümkün.

Proje ile ilgili yayınlanan videoda farklı oyun ve interaktif iletişimler hakkında farklı çözümler tanıtılıyor.

Continue Reading

Bilişim’08 bu hafta başlıyor

Türkiye Bilişim Derneği’nce organize edilen Bilişim’08; 19-21 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek.

Her yıl Kasım ayında Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından gerçekleştirilen Ulusal Bilişim Kurultayı’nın 25.si Bilişim’08, bu yıl Sheraton Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Etkinlikte, ülkeler için geniş çapta ekonomik kazanımlar sağlayan açık kaynaklı yazılımlar özel bir oturumda masaya yatırılacak.

Ana teması “Yakınsama” olarak belirlenen etkinlikte, sektörün gündemindeki konular 9 ayrı salonda ele alınacak.

Salonlarda Afette Bilişim, E-Dönüşüm, Coğrafi Bilgi Sistemleri, e-oyun, Çevreci Bilişim, İletişim teknolojileri, 3G, Genişbant telsiz erişim sistemleri, IPTV, Akıllı Ev, Nesnelerin İnterneti, Mobil Numara Taşınabilirliği, İnternet Güvenliği, İnternet Yönetişimi, e-imza/e-noter, Ulusal Yazılım Endüstrisi ve Küresel Rekabet, Bilişim Stratejisi, Matematiksel Bilgisayar Dili: Türkçe, Özürlüler ve Bilişim, Savunma Sanayi ve Bilişim, Spor ve Bilişim konuları değerlendirilecek.

Özellikle kamu sektöründe önemli bir harcama kalemi olarak varlığını sürdüren yazılım bedellerini ortadan kaldıran açık kaynaklı yazılımlar, Bilişim’08 çerçevesinde ayrı bir oturumda masaya yatıralacak. 20 Kasım’da gerçekleştirilecek oturumda “Açık kaynak ülke deneyimleri Türkiye için bir gelecek mi?” başlığı altında dünya ve Türkiye’deki açık kaynak yazılım süreçleri ve deneyimler anlatılacak.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli yazılım Pardus ve kamudaki kullanımı ile başarı öyküleri Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman tarafından sunulacak.

Pardus’un kullanıcısı Milli Savunma Bakanlığının deneyimleri de katılımcılarla paylaşılacak.

Dünya genelinde açık kaynak yazılım standartlarının savunucusu Open Document Format’ın Genel Müdürü Marino Marcich ile açık kaynaklı yazılımları destekleyen Sun Microsystem MySQL’in Başkan Yardımcısı Kaj Arnö de etkinlikte birer sunum yapacak.

Etkinlik ile detaylı bilgi ve program için www.bilisim.org.tr adresi ziyaret edilebilir.

Continue Reading

Microsft’un “Boku” Çıktı

Boku

microsoft araştırma ekibi tarafından geliştirilen boku, kendinize özgü oyunlar yaratmanız için kullanabileceğiniz yeni bir görsel programlama dili.

boku
yetişkinlere nazaran daha çok çocuklar hedef alınarak hazırlanan yazılım, xbox oyun konsolu için geliştirilmiş. kendinize özgü yeni oyunlarınızı tasarlamanızı ve onlarla oynamanızı sağlayacak olan boku, ayarlanabilen ve icon temelli bir kullanıcı arayüzüne ve de basit bir kullanıma sahip.

Boku

boku

kasım ayı içinde kullanıcıların beğenisine sunulacak olan boku’nun uygulamada nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Continue Reading

Digiturk Blogger’ın kapatılmasını açıklıyor

Digiturk
Hukuk Müşaviri Süleyman Talaş, IP Magazine’e verdiği kararda Blogger ve
Blogspot erişimlerinin engellenmesi olayına açıklık getirdi.

Digiturk Blogger'ın kapatılmasını açıklıyor | Digiturk Hukuk Müşaviri Süleyman Talaş, IP Magazine'e verdiği kararda Blogger ve Blogspot erişimlerinin engellenmesi olayına açıklık getirdi.

Geçtiğimiz ve içinde bulunduğumuz hafta boyunca tozu dumana katan Blogger’ın kapatılması
olayına, yetkili Digiturk ağızlarından da bir basın yorumu geldi.
Digiturk Hukuk Müşaviri Süleyman Talaş, 15 kasımda yayınlanacak olan IP
Magazin’de çıkacak röportajında “amaçlarının ‘iletişim özgürlüğüne ve
etik yayıncılığa’ çözüm bulmak için başvurulmuş bir aksiyon olarak
özetledi” (bire bir alıntıdır, amacı biz de tam anlayamadık).

Lig
TV maçlarından görüntülerin bloglarda ücretsiz olarak yayınlanması
konusunda “Digiturk’u para vererek seyreden abonelerimiz var ve
birilerinin bu hakka hiç para ödemeden sahip olması ve hatta kamuya
serbestçe dağıtması hukukun reddettiği bir durum,” diyen Talaş,
İnternet hukukunun Türkiye’de az geliştiğini, uzman mahkemelerin
bulunmadığını, bu durumun da Digiturk’ün sorumlululuğunda olmadığını
belirterek “Böyle bir mekanizma yavaş işliyor diye haklarımızın alenen
çiğnenmesini kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Talaş,
amaçlarının kimsenin blogunu kapamak ya da iletişim özgürlüğünü
engellemek olmadığını, korsan yayın sitelerle mücadelede gerekli geri
dönüşü alamadıkları için hukuki yollara başvurduklarını dile getirdi ve
Google ile ortak bir yol bulup bu korsan yayının devamının
engellenmesini istediklerini söyledi.

Bu açıklama akla “Madem bu
ülkede internet hukuku az gelişmiş, neden gidip de kararı, belki de
internetle en az ilgili olan bir şehir mahkemesinden alınıyor? Madem
sistem yavaş işliyor, tepkiler gelince o karar nasıl aniden bozulup,
Türk Telekom’a mesai bitiminden yarım saat önce faks çekilerek erişim
tekrar açtırılabiliyor?” gibi sorular getiriyor. Ancak Digiturk elbet
bunları da yanıtlayacaktır. (Webrazzi ve MarketingTürkiye kanalıyla)

 

Kaynak: Yahoyt

Continue Reading

Selçuk Üniversitesi Cumhuriyet ve Atatürk’ü Anma Haftası Etkinlikleri

Selçuk üniversitesi Sağlık ve kültür başkanlığı bu sene Cumhuriyet bayramından başlayarak 10 kasıma kadar süren hafta boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor.

Selcuk Cumhuriyet

Afiştede belirtildiği üzere etkinlikler 28 ekimden başalyarak 29 Ekim Cumhuriyet Konseri, 3 Kasım Bilkent Üniversitesi Senfoni Orkestrası Konseri ve son olarka 10 Kasım da Atatürkü Anma yürüyüşü ile son bulacak. Yine Selçuk Ünivetsitesi Bilişim Topluluğu olarak bizde bu etkinliklerde yerimizi alacağız.

Continue Reading